İtibar, maliyetten daha önemlidir

Özdilek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek, Uludağ Üniversitesi İşletme Topluluğu (ULİT) tarafından 12’ncisi düzenlenen Ulusal Profesyoneller Kongresi’nde gençlere başarısının sırlarını anlattı

İtibar, maliyetten daha önemlidir
ULİT'in düzenlediği Kongre'nin son gününde gençlerle bir araya gelen Özdilek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek, hayata atılmaya hazırlanan gençlere iş hayatının püf noktalarını ve dikkat edilmesi gerekenleri anlattı. Özdilek, "Elindekinin kıymetini bilmeyenlere Allah da vermez. Sahip olduklarınıza şükredecek ve üstüne koymaya çalışacaksınız. Bunu yapamayanlar ne mutlu olurlar ne de başarılı olabilirler. Hırsı mantığının önüne geçenlerin hiçbirisi şuanda işlerini düzenli olarak yürütemiyor" dedi.

"YAZ AYLARINDA BOŞ DURMAYIN"
Türkiye'nin son 35 yılında sayısız holdingin battığına işaret eden Özdilek, "Her biri insanların ve devletin gözünde değerlerini kaybettiler. Toplumun çoğu dürüst olmasa bizlerin ayakta kalabilmesi çok zordur. Benim öğrencilere en büyük tavsiyem; kesinlikle ama kesinlikle yaz tatillerinizde gidin bir işletmede çalışın. Size çok önemli katkılar sağlayacaktır. Kaç para kazanacağınıza kesinlikle bakmayın. Yapılan işi öğrenmeye çalışın. Maliyet analizi yapabilmek için müşterinin ne istediğini, rakibinizin neler yaptığını bilmek zorundasınız. Müşterinin parası kıymetlidir. Kendiniz için istemediğiniz bir şeyi, müşteri için istemeye hakkınız yoktur" dedi.

"COŞKU ZEKÂDAN ÖNEMLİDİR"
Sadece erkeğin çalıştığı bir toplumun kalkınmasının mümkün olmadığını vurgulayan Hüseyin Özdilek, çalışan kadının da erkekler tarafından el üstünde tutulması gerektiğinin altını çizdi. Neydim, ne oldum ve ne olacağım düsturunun asla unutulmaması gerektiğini kaydeden Özdilek, "Bir bardak su içebilmek, sağlıklı bir yemek için her şeyini feda edecek insanlar var. Elinizdekilerin kıymetini bilin. Dünya üzerindeki tüm işlerin normal zekâda bir insanın yapabileceği kapasitede olduğunu bilin. Coşkunuzu sakın kaybetmeyiz. Coşku, zekâdan daha önemlidir. Kendinizle barışık olursanız ve azminizi kaybetmezsiniz, kesinlikle başarılı olursunuz. Türkiye'nin şuanda 200'e yakın üniversitesi var. Sizler de iyi eğitim alabilmek amacıyla buralara geliyorsunuz. Üniversite size vizyon verir, İş vermez. Eliniz ayağınız tutuyorken gidip işinizi bulacak ve çalışacaksınız. Kimseye muhtaç olmayacaksınız. Hayat, mücadele değildir, mücadele hayattır. Elinizdekilerin kıymetini bilin ve sizden yukarıdakilere özenmeyin" dedi.

MÜŞTERİ NE DİYORSA, O DOĞRUDUR
Devlete, çalışanlara ve müşterilere olan tüm yükümlülüklerini yerine getirmeye çalıştığının altını çizen Hüseyin Özdilek, holding olarak her zaman itibara büyük önem verdiklerine işaret etti. İtibarlı olmanın önemine değinen Özdilek; "Siz itibarlı olunca, size malı ucuza veriyorlar. Size ucuza verince, sizde daha ucuza maliyetle malı satma imkânı buluyorsunuz. İşte itibar size bunu getirir. İtibar, maliyetten daha önemlidir. Siz, yaptığı işin her aşamasını biliyorsanız, ülkeyi seviyorsanız, yaptığınız işin gereklerini yerine getirebiliyorsanız o zaman işletme açın. Müşteri en büyük patrondur. O ne diyorsa doğrudur" dedi.
BİZE ULAŞIN