Kırsala göç yatırımları hızlandı

Köylerden kente göçe bağlı olarak Bursa’da kırsal nüfus yüzde 10’lar seviyesine kadar gerilerken, Büyükşehir Belediyesi kırsalda da kalkınmanın sağlanabilmesi için kentten köye yatırım göçü başlattı

Kırsala göç yatırımları hızlandı
Bursa'da kırsal kalkınmanın sağlanması amacıyla Bursa Büyükşehir Belediyesi, Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, BUSKİ, BESAŞ ve Tarım A.Ş. aracılığıyla bugüne kadar yaklaşık 125 milyon TL'lik yatırım yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ulaşımdan altyapıya, kaliteli üretimin sağlanmasından pazarlama ve tesisleşmeye kadar her alanda üreticiye verdikleri desteklerin devam edeceğini söyledi. Eskiden bir sulama göleti için defalara il genel meclisine gelme ve heyetlerle Ankara'ya gitme döneminin kapandığını hatırlatan Başkan Altepe, sadece 2 yılda 42 gölet, 21 sulama tesisi, 18 sulama ve ilaçlama havuzu yapıldığını, gelen her talebi programa alıp, çalışmaları hemen başlattıklarını söyledi.

TEK YOL KIRSAL KALKINMA
Altepe, özellikle Bütünşehir uygulamasının ardından kırsal alanda yaptıkları yatırımları, Atatürk Kongre Kültür Merkezi Muradiye Salonu'nda düzenlendiği basın toplantısında kamuoyu ile paylaştı. İlçe belediye başkanları ile ziraat odaları başkanlarının da katıldığı toplantıda konuşan Başkan Altepe, kırsal kalkınmada da Türkiye'ye örnek gösterilecek yatırımları hayata geçirdiklerini söyledi. Cumhuriyet döneminde yüzde 25'ler seviyesinde olan kent nüfusunun, tarımın ihmal edilmesi nedeniyle yüzde 90'ları bile aştığını hatırlatan Başkan Altepe, göçü durdurmak ve tersine göçü başlatabilmenin tek yolunun kırsal kalkınma ile sağlanabileceği vurguladı.

YERLİ ÜRÜN İHRACATINDA BÜYÜK HAMLE
Bursalı çiftçiler tarafından üretilen dünya çapında marka ürünlerin dünya pazarlarında yer bulmasını hedefleyen Tarım A.Ş. özellikle Avrupa'da düzenlenen tarım fuarlarında yaptığı temasların meyvesini toplamaya başladı. Bu temaslar sayesinde Yenişehir'den biber, kavun ve balkabağı, Osmangazi'den siyah incir, Gürsu ve Kestel'den ayva ve armut alıp, Hollanda ve Almanya'ya ihraç etti. Tarım A.Ş. tarafından 69 ton ayva, 45 ton armut, 22 ton siyah incir, 9 ton biber, 2 ton kavun ve 1.5 ton bal kabağı dünya pazarlarında tüketici ile buluşturuldu. Bu ihracatla yaklaşık 120 bin Euro'luk döviz girdisi sağlanırken, dünya pazarlarındaki temaslarını yoğunlaştıran Tarım A.Ş. 2017 için de hedef büyüttü. Bu doğrultusunda Bursa'dan dünya pazarlarına 500 ton ayva, 500 ton incir ve 200 ton biber ihracatı gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Kırsalda kalkınmayı sağlamak amacıyla çeşitli projeler geliştiren Büyükşehir Belediyesi, Ağır geçen kış şartları nedeniyle ağılları çöken ve küçükbaş hayvanları telef olan çiftçilerin de yardımına koşarak. 200 adet koyun ve 50 ton yem yardımında bulundu.

TOPRAK SUYLA BULUŞUYOR
Büyükşehir Belediyesi, tarımsal üretimin en temel ihtiyacı olan su sorununun da BUSKİ yatırımları ile çözüme kavuşturuyor. BUSKİ tarafından Bursa'da son 2 yılda 42 gölet, 21 sulama tesisi, 18 sulama ve ilaçlama havuzu yapılırken, yeni yatırımlarla 28 bin dekar alanda sulu tarıma geçilmiş oldu. Orhaneli Topuk, İznik Tacir ve Hacıosman, İnegöl Kurşunlu, Yenişehir Alaylı, Kestel Osmaniye başta olmak üzere tamamlanan ve inşaatları devam eden sulama göletleri ve sulama tesisleri ile, aynı topraktan yılda birkaç ürün elde edilmesi sağlanacak ve bölge çiftçisinin gelirleri artacak.
BİZE ULAŞIN