Bursa’nın göz bebeği MESYEB’e övgü yağıyor

Bursa’nın göz bebeği MESYEB’e övgü yağıyor
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, BTSO Eğitim Vakfı bünyesinde faaliyetlerini sürdüren BUTGEM ile mesleki yeterlilik alanında sunduğu 64 ayrı sınav ve belgelendirme hizmetiyle Türkiye'nin en kapasiteli kuruluşu olan MESYEB'i ziyaret etti. Bursa Valisi İzzettin Küçük, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ve Yönetim Kurulu Üyesi Fahrettin Gülener'le birlikte kuruluşları gezen ve faaliyetler hakkında detaylı bilgiler alan Büyükekşi, ziyaret sonunda yaptığı açıklamada, "Birçok kurumun hayal bile edemeyeceği projeler Bursa'da hayat bulmuş, gurur duydum" dedi. BTSO Başkanı Burkay, "Tekstil ve teknik tekstil ile ileri kompozit alanında mükemmeliyet merkezimizin yer aldığı BUTEKOM, mesleki standartları yükselten BTSO MESYEB, yeni sanayi devriminin sembolü olan TEKNOSAB gibi dev projelerin sayısı arttıkça, Türkiye de hedeflerine daha fazla yaklaşacaktır" dedi. TİM Başkanı Büyükekşi ise Başkan Burkay ile TİM çatısı altında uzun yıllar birlikte çalıştıklarını belirterek, "BTSO, son 4 yılda çok önemli işler başarmış. Türkiye'de birçok sanayi ve ticaret odasının hayalinde bile olmayan projeler burada hayat bulmuş. Başkan Burkay, burası için çok büyük kazanç. Çalışınca ortaya çok güzel işler çıkıyor. Burada hayata geçirilen projeleri görünce hem Bursa hem de ihracatçılarımız adına gurur duydum" diye konuştu.

2017'DE HEDEF 30 BİN BELGE
MESYEB Genel Müdürü Ramazan Karakök "2500 metrekare alandaki yeni kompleksimizle son iki ayda yaklaşık 5 bin çalışanımızı belgelendirdik. Hedefimiz yıl sonuna kadar 30 bin kişiyi belgelendirmek" dedi. Karakök, merkezin gerçekleştirdiği sınavlarda da teoride yüzde 75, uygulamada ise yüzde 82'lilk bir başarı ortalaması olduğunu anlattı.

ÜÇ YILDA 800 YENİ İHRACATÇI
Türkiye'nin ihracata dayalı kalkınma hedefleri doğrultusunda Küresel Fuar Acentesi, Ticari Safari, Ur-Ge ve kümelenme projeleri ile nitelikli fuar organizasyonları düzenlediklerini ifade eden Başkan Burkay, "Tüm bu projelerle birlikte Bursa ve ülke ekonomisine son 3 yılda yaklaşık 800 yeni ihracatçı kazandırdık" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN