Önce ceza kesti sonra himmet istedi

FETÖ’cü eski Vali Şahabettin Harput ve eski emniyet müdürü Kahya’nın, örgüte para toplamak için işadamlarını nasıl tehdit ettiği iddianamede yer aldı. FETÖ’cü ekip, vergi cezası kestikleri işadamlarından 1 milyon TL alıp cezaları iptal ettirmiş

Önce ceza kesti sonra himmet istedi
FETÖ/PDY soruşturması kapsamında tutuklanan eski Bursa Valisi Şahabettin Harput ile 34'ü tutuklu 59 sanık hakkında 5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, tutuklu sanıklar eski emniyet müdürü Kahya, eski il milli eğitim müdürü Atilla Gülsar, eski vergi dairesi başkanı İbrahim Saydam, Faruk Ö. ve Yusuf Ziya L. ile tutuksuz sanıklar Kemal B, Ahmet Münir A. ve Yüksel Y. hakkında hazırlanan iddianame, Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. FETÖ iddianamesinde eski vali Şahabettin Harput, eski emniyet müdürü Ali Osman Kahya ve eski vergi dairesi başkanı İbrahim Saydam'ın nasıl ceza kestirip, haraç topladığı yer aldı.
İddianame de yer alan bilgilerin 2015'te Sabah Gazetesi'nin yaptığı haberlerle birebir örtüşmesi dikkat çekti.

İŞADAMLARI İFADE VERDİ
İşadamı F.K'nın, iddianameye giren ifadesinde, eski vali Şahabettin Harput, emniyet müdürü Kahya ve eski cumhuriyet başsavcısının, Bursa'nın İnegöl ilçesinde bir mobilya firmasının sahibinin çiftliğine gittiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:
"Söz konusu işadamıyla yemek yemişler ve ardından örgüt adına himmet adı altında para istemişler. İşadamı da valiyi kıramayarak 80 bin lira civarında bağışta bulunmuş. Ali Osman Kahya'nın emniyette kritik görevlere hep cemaate yakın müdür ve amir görevlendirdiğini herkes gibi ben de biliyorum. Kahya döneminde, usulsüz dinlemeler, kişisel verilerin hukuka aykırı ele geçirilmesi, sahte rapor düzenleme, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma gibi suçlardan pek çok adli soruşturmalar yapılmıştır."

TEHDİTLE HARAÇ TOPLADILAR
Bursa Emniyet Müdürlüğünü arayan bir kişinin, örgüte himmet adı altında kaynak sağlamaya ilişkin detayları aktardığı ihbarı iddianameye girdi. Kentin ileri gelenlerinin para toplamayla ilgili yaptıklarına yönelik yapılan ve iddianamede yer verilen ihbarda, şunlar kaydedildi:
"Eski vali Şahabettin Harput ve eski emniyet müdürü Ali Osman Kahya'nın bilgisi dahilinde, eski vergi dairesi başkanı Saydam, paralı işadamlarının tepelerine çöküp yüksek meblağlarda para cezası kestirdi. Ondan sonra kendi adamlarını gönderip ceza kestikleri işadamlarından cezayı halletme, iptal etme karşılığında 500 bin-1 milyon lira arasında para talep etti."

ÖRGÜTE BAĞIŞIN ARDINDAN GELEN İHALE
İfadesine başvurulan bir gizli tanık ise eski vali Harput'un "cemaatin il imamı gibi çalıştığını ve kendilerine örgüt elebaşı tarafından methedilen birisi olarak tanıtıldığını" ifade ederek, şu bilgileri verdi: "Harput ile eski il özel idaresi genel sekreteri Bilal Ç, ihalelerin cemaate yakın iş adamlarının almalarını sağladıklarını ve karşılığında da iş adamlarının cemaate yüksek miktarda bağışta bulundurduklarını biliyorum. İhaleye girecek firmalarla ilgili bilgiler önceden örgüt mensuplarınca Harput'a ve ihalelerden sorumlu sağ kolu gibi çalışan bu kişiye bildirilir. Bu firmaların cemaate bağışta bulundukları kendilerine söylenir. Bağıştan sonra bu firmalara kolaylık sağlanırdı."

SABAH NE DEDİYSE O!
SABAH gazetesi 17-25 Aralık'ta Türkiye'ye yönelik gerçekleşen darbe girişimini çok iyi analiz ederek FETÖ'nün gerçek yüzünü görmüş ve bu yönde haberler yapmaya başlamıştı. Bu yapının terör örgütü olduğunu yönünde 3 yıldır haber yapan SABAH'ın bu haberlerinin doğruluğu 15 Temmuz'daki hain darbe kalkışmasından sonra ortaya çıktı. FETÖ davasında kabul edilen iddianame ile gazetemizin ne kadar haklı olduğu gözler önüne serildi. SABAH'ta 2015'te çıkan haberlerinde yer alan bilgilerin tamamı eski Bursa valisi ve emniyet müdürü hakkında hazırlanan iddianame de yer aldı.

SABAH'A DAVA AÇTI
Geçtiğimiz hafta mahkemece kabul edilen iddianame de yer alan bilgiler 25 Ocak 2015 yılında Sabah gazetesinde "Bu adam Bursa'yı haraca bağladı" başlığıyla çıkan haberde tüm detaylarıyla verilmişti. Ayrıca bu haberden 4 gün önce yayımlanan "Bursa'yı vali gibi yönetti" başlıklı haberde de valinin "İmam"dan aldığı talimatlar doğrultusunda emniyet müdürü ve vergi dairesi başkanı vasıtasıyla işadamlarına ceza kestirip himmet karşılında cezaları iptal ettirdiği tüm ayrıntılarıyla yazılmıştı. Bu haberlere rağmen savcılar suçlular hakkında harekete geçmek yerine işadamlarından haraç toplayan eski vali ve yurt dışına kaçan imamın suç duyurularını dikkate alarak SABAH gazetesine onlarca dava açmışlardı. Bazı hakimler haberlerin linklerini bile kaldırtma kararı vermişlerdi.

15 TEMMUZ BEKLENDİ
İddianameye giren FETÖ'cülere yönelik suçlamaların hepsini 2 yıl önce haber yapan SABAH gazetesindeki bilgiler emniyet tarafından hazırlanan dosyalarda yer alıyordu. Ancak bu dosyalar ya emniyette ya da savcılıkta bekletiliyordu. 15 Temmuz hain darbe kalkışmasında sonra bu dosyalar için harekete geçilip operasyonlar yapıldı.
BİZE ULAŞIN