Engelleri kaldıracak merkez kuruluyor

Yıldırım Belediyesi, engelli vatandaşları dört duvar arasından kurtaracak ‘Engelsiz Yaşam Merkezi’ni hayata geçiriyor. Merkezde engellilerin hayatını kolaylaştıracak her şey yer alacak

Engelleri kaldıracak merkez kuruluyor
Arabayatağı Mahallesi'nde 12 Bin 612 metrekare üzerine kurulacak olan 'Engelsiz Yaşam Merkezi', Türkiye'ye örnek olacak. Planlama çalışmaları tamamlanan ve kısa süre içerisinde temeli atılacak merkezin bünyesinde, aile eğitimi bölümü, yaşlılar için destek bölümü, psikolojik destek bölümü, engelliler için oyun, aktivite ve sosyal yaşam bölümü, 200 kişilik konferans salonu, kütüphane, gündüz bakım bölümü, iş ve mesleki eğitim bölümü, pazarlama ve satış bölümü, sağlık ve rehabilitasyon bölümü, misafirhane, bedensel etkinlikler salonu, terapi bahçeleri, spor alanları gibi birimler yer alacak.

"İNSANİ YAŞAM'
Yıldırım'ın engelli oranı en yüksek ilçelerden birisi olduğunu hatırlatan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, "Nüfusumuzun yüzde 13'ü fiziki dezavantaj sahibi. Ancak bizler de birer engelli adayıyız. İnsan onuruna yakışır yaşam ve şehir sunmak adına çok sayıda projeyi hayata geçirdik ve bir o kadarı da yakında hizmete girecek. Yıldırım Belediyesi olarak bu vatandaşlarımızın dezavantajlarını avantaja çevirmek için elimizden geleni yapıyoruz" dedi. Edebali, projeyi başlıca sorumluluklarından biri olarak kabul ettiklerinin altını çizdi. Edebali, "Engellerin insanların zihinlerinde ördükleri duvarlar olduğu bilinciyle engelli vatandaşlarımızın bu duvarları yıkmasını sağlayacak projeler üretiyoruz" diye konuştu. Merkezde engellilerin meslek sahibi yapılacaeğını belirten Edebali, "Öğrendiklerini üretime çevirmelerine imkân tanırken, ürünlerini satabilecekleri alanlar kurarak satış ve pazarlama desteği de vereceğiz. Bu kardeşlerimiz böylelikle ekonomik yaşama katılım sağlayacaklar. Daha öncesinde birilerine muhtaç olarak yaşamlarını devam ettirmeye çalışan engelli vatandaşlarımız, hem hobi sahibi hem de meslek sahibi olarak Yıldırım'daki üretimin birer parçası konumuna gelecekler" dedi.
BİZE ULAŞIN