Fethin yıldönümünde birlik mesajı

Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri törenle başladı. Osmangazi Belediye Başkanı Dündar “Fetih şenlikleri ile tüm dünyaya el ele, omuz omuza ‘bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız ’ diyoruz” dedi

Fethin yıldönümünde birlik mesajı
Bursa Valiliği ile Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen tören, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde, Ulu Cami imamı Bilal Aydın'ın fetih selasını okumasıyla başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Osman Gazi ve Orhan Gazi'nin, Bursa topraklarını yaklaşık 7 asır önce Türk-İslam yurdu yaptığını söyledi. Bursa'nın tarih boyunca önemli bir kent olduğunu vurgulayan Altepe "Bursa'nın fethiyle yeni bir dönem başladı. Çünkü Osmanlı Devleti, 400 çadırlık aşiretten bir devlet, şehir hayatına geçti. Osmanlı'yı kuran şehir Bursa, Osmanlı'nın da kurduğu şehir Bursa. Bursa ilk başkent ve Bursa, İstanbul'un fethinden sonra da Anadolu'nun başkenti oldu" dedi. Konuşmanın ardından Bursa Büyükşehir Belediyesi Karagöz Halk Dansları Topluluğu ile Osmangazi Belediyesi Halk Oyunları ve Bursa Mehteran Derneği ekipleri sahne aldı. Törene, eski İçişleri Bakanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Efkan Ala, Vali İzzettin Küçük ile vatandaşlar katıldı.

ŞENLİKLER BİR AY BOYUNCA SÜRECEK
Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 13'üncüsü düzenlenen Osman Gazi'yi Anma ve Bursa'nın Fethi Şenlikleri önceki gün başladı. Nisan ayı boyunca spordan kültür sanata kadar pek çok alanda etkinliğin düzenleneceği şenlikler ile fetih coşkusu tüm kenti sardı. Birliğin, beraberliğin ve kardeşliğin sembolü olan birçok etkinliği Nisan ayı boyunca Bursalılarla buluşturacaklarını belirten Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, "Ülke olarak yeniden şahlandığımız, yeniden dirildiğimiz ve atalarımızdan gelen gücümüzü yeniden damarlarımızda hissettiğimiz dönemden geçiyoruz. Bizler dünyaya hükmetmiş bir imparatorluğun, bir çağ kapatıp yeni bir çağ açmış ataların torunları olarak ülkemizin aydınlık geleceğe yürüdüğü kutlu yolda köklerimize ve tarihimize sarılarak, birbirimize kenetlenerek aydınlık geleceğe yürüyoruz. Biliyoruz ki bizler bir oldukça güçlü Türkiye'nin önünde hiçbir engel yoktur" dedi. Dündar "Bizler de Fetih Şenlikleri ile tüm dünyaya el ele kol kola, omuz omuza 'Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız' diyoruz. Şenliklerimizde 13'üncü kez geleneklerimizle, kültürümüzle buluşuyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN