İstihdamda Bursa fark yarattı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘İstihdam Seferberliği’ çağrısının hemen ardından harekete geçen BTSO ve Bursa iş dünyası, 3 ayda 19 bin kişiyi işe yerleştirdi

İstihdamda Bursa fark yarattı
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, "Bursa iş dünyası olarak sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı 'İstihdam Seferberliği'ne katılırken bu yıl için 80 bin yeni istihdam hedefi koyduk. İlk çeyrekte 19 bin yeni istihdam oluşturduk" dedi.

İSTİHDAM BÜROLARI AÇILDI
BTSO'nun ekonomik seferberliğe makro projeler ve etkin çalışmalarla öncülük ettiğini vurgulayan İbrahim Burkay, "Dört farklı noktada açtığımız istihdam bürolarıyla iş arayanlarla işverenleri aynı platformda buluşturmaya başladık. Bursa, yüzde 8'in altındaki işsizlik oranıyla Türkiye ve AB ülkeleri ortalamasından daha iyi seviyede. Bursa iş dünyası olarak işsizliği yıl sonunda yüzde 6 seviyelerine kadar çekmeyi hedefliyoruz" dedi. Bursa'nın kaydettiği istihdam performansında kurulan yeni firma sayısı ile birlikte, ihracattaki artış payının da önemli olduğunu belirten Burkay, "Kentte kurulan şirket sayısı son 3 ayda 1.000'e ulaştı. Bursa'da yılın ilk 3 ayında kapanan her firmaya karşılık 3'ten fazla yeni şirket kuruldu" dedi.

TÜRKİYE ORTALAMASININ 3 KATI
Bursa'nın ihracat artışının ilk çeyrekte ülke ortalamasının neredeyse 3 katına ulaştığını söyleyen Burkay, ihracatın yüzde 18'e yakın artışla 3.4 milyar dolara ulaştığını söyledi. Burkay, "3 yılda 100'ü aşkın uluslararası fuar organizasyonu gerçekleştirdik. Bu fuarlara çoğunluğu yeni pasaport çıkaran yaklaşık 4 bin üyemizi taşıdık. 80 ülkeden yaklaşık 10 bin kişilik alım heyetlerini de Bursa'ya getirdik. Bursa'ya son 3 yılda 800 yeni ihracatçı kazandık" dedi.
BİZE ULAŞIN