Mimarlar insanların mutluluğu için var

Yüksek Mimar Cengiz Akı, pek çok ilde okul, yurt, cami, idari hizmet binası ve konut projesi hazırladı. Akı, mimarların insanların mutluluğu için çalıştığını söyledi

Mimarlar insanların mutluluğu için var
Aslen Bolulu olan 48 yaşındaki Yüksek Mimar Cengiz Akı ile mesleği ve Kocaeli'nin mimarisiyle ilgili keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Mesleği hakkında önemli bilgiler veren Akı, mimarlığın, insanları evlerinde ve iş yerlerinde mutlu etmek olduğunun altını çizerek, "Bizler insanların mutluluğu için çalışıyorsak, kendimizi sürekli geliştirmeliyiz. Projelerimiz birbirinin aynısı olmamalı ve her projemizi birbirinden farklı, kullanışlı, estetik ve modern olarak hazırlamalıyız" dedi.

RENK KATIYORUZ
Berlin Teknik Üniversitesi'nden 2006 yılında mezun olan ve bir süre Berlin'de kaldıktan sonra İstanbul'a gelerek bir vakıf adına çalıştığını belirten Akı, "Vakıf adına pek çok yerde okul, yurt, idari binalar, hastane projesi çizdim. Daha sonra Kocaeli'ne gelme kararı aldım. Kocaeli'nde 1 yıl boyunca bir inşaat firması ile birlikte konut projelerine imza attık. Daha sonra Mazlanlar Yönetim Kurulu Başkanı Anıl Arda Almaz ile birlikte, benim projesini çizdiğim İzmit Yenimahalle Şeker Sokak üzerindeki Mazlanlar Plaza'da yer alan Cengi Akı Mimarlık firmasını kurduk. Burada konut ağırlıklı projelere imza attık. Yine pek çok firma için de mimari ve kentsel projeler, iç mekân tasarımı, anahtar teslim projeler, 3D tasarım ve animasyon hizmeti veriyoruz. En son teknoloji ve yaratıcılığımız ile hazırladığımız projelere ekibimle ayrı bir renk katıyoruz" diye konuştu. Başarılı bir proje için takım çalışması gerektiğini anlatan Akı, şunları söyledi: "Mimar, mal sahibi, muteahhit beraberliğinin takım çalışmasında çok önemli bir rolu var. Bunlardan biri olmazsa olmuyor. Mesela en son Derince İlçesinde Mazlanlar Firması için hazırladığımız Blue Sky Residence projesi için 5 ay çalıştık. En mükemmelini bulmak için 4 projeyi çöpe attık. En son projede hem ben ve ekibim hem de firma oldukça memnun kaldı. Her birinde 28 daire bulunan 5 bloktan oluşan bahçe ve çatı dublekslerin bulunduğu 140 konutluk projeye geçtiğimiz günlerde başlandı. Projede kaliteden ödün verilmedi. Konutların dağ ve deniz manzaralarından en iyi şekilde faydalanması göz önünde bulunduruldu. Peyzaj ve sosyal alanlara büyük önem verildi."

DÖNÜŞÜME TEŞVİK
Kocaeli'ni çok sevdiğini ancak mimari yönden daha iyi noktalara gelebileceğini belirten Akı, "Kocaeli'nin minmarisinde, kentsel dönüşüm çok önemli rol oynayacak. Büyük ölçekli kontsept projelerle Kocaeli mimari yönden de isitenilen noktaya ulaşacaktır. Ancak yerel yöneticiler mimarlar ile daha çok bir araya gelmeli ve görüş alışverişinde bulunmalıdır. Kentsel dönüşüm için teşvik sağlanırsa bu iş amacına ulaşır. Kent mimari olarak da markalaşır" dedi.

FARKLI PROJELER ÇİZMELİYİZ
Mimar olarak yapılan projenin bölgeye değer katmasını da hedeflediklerini vurgulayan Akı, "Bölgenin değerli bir bölge olması kadar, projenin o bölgeyi daha değerli hale getirmesi gerekiyor. Bizler işimizi yaparken insanlar mutlu olmalıdır. Bu nedenle hep aynı projeleri çizmemeliyiz. Her çizdiğimiz proje birbirinden farklı olmalıdır. Projeler kes, kopyala ve yapıştır yapılarak, üzerlerinde hafif oynamalarla tekrarlanmamalıdır. Ben her projeyi içerisinde kendim çalışacak gibi ya da ailemle yaşayacak gibi çiziyorum. Mimarlık hayatın ayrılmaz bir parçasıdır. Hayat nasıl değişiyor ve gelişiyor ise bizde bu değişimleri ve gelişimleri takip ederek mesleğimizi yapmalıyız. Bu sayede hem müteahhidi, hem de çizdiğimiz projeden ev sahibi ya da iş yeri sahibi olacak insanları mutlu edebilir ve onlara istediklerini verebiliriz. Mutlu ettiklerimiz sadece bunlarla da sınırlı değil, çizdiğimiz bir cami ise cemaati, bir okul ise öğrencilerini ve öğretmenlerini, bir hastane ise hasta ve çalışanlarını mutlu edebiliriz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN