İznik Gölü’nde gümüş balığı bereketi

İznik Gölü’nde gümüş balığı sezonu açıldı. Bu yıl bin 100 ton gümüş balığı avlamayı hedefleyen balıkçıların ilk günü bereketli geçti

İznik Gölü’nde gümüş balığı bereketi
Orhangazi ve İznik'te 4 ayrı Su Ürünleri Kooperatifi bünyesinde yapılan gümüş balıkçılığında 2017 yılı sezonu açıldı. Orhangazi, Narlıca, Çakırca ve İznik Su Ürünleri Kooperatifleri bu yıl 1100 ton gümüş balığı hedefliyor. Ağlarını İznik Gölü'ne salan balıkçılar için ilk gün bereketli geçti. Yakalanan gümüş balıkları, aralarında Amerika'nın da olduğu çeşitli ülkelere ihraç edilecek.

SEZON BEREKETLİ GEÇECEK
Orhangazi Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Zeklif Bektaş, bu yıl avlak sahalarına göre Orhangazi'nin 200 ton, Narlıca'nın 250 ton, İznik ve Göllüce bölgesinin 450 ton ve Çakırca bölgesinde ise 200 ton gümüş balığı tutulabilecek" dedi. Bektaş, gümüş balığının iç piyasada alıcısı olmadığını belirterek "Her yıl tuttuğumuz tüm gümüş balıkları İtalya ve Yunanistan başta olmak üzere birçok ülkeye ihraç ediliyor. Tarihimizde ilk kez geçen yıl bir aracı firma ile birlikte Amerika'ya gümüş balığı ihraç ettik" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN