Çocuklar artık yaşayacak

Başkan Karaosmanoğlu, yeni doğan bakım ünitelerinde çok önemli ihtiyaç olan hipotermi cihazlarını alarak hastanelere bağışladı

Çocuklar artık yaşayacak
Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, doğum esnasında anne karnında oksijensiz kalan bebeklerin doğumdan hemen sonra altı saat içerisinde vücut ısısı düşürülerek oluşabilecek hasarın önüne geçerek hayati öneme haiz iki adet hipotermi yaşam cihazını Kocaeli'ye kazandırdı. Yaklaşık 300 bin liraya mal olan cihazlar, Derince Eğitim Araştırma Hastanesi Alikahya Yerleşkesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'ne ve Kocaeli Üniversitesi'ne teslim edildi. İbrahim Karaosmanoğlu, cihazların ilkini Alikahya'da ki yerleşkede görme şansını yakaladı. Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Şenol Ergüney, Derince Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Güneş, Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Bekir Köksal ve Yenidoğan Uzmanları Dr. Birgül Say ve Dr. İlkay Er'inde hazır bulunduğu ziyarette, ülkemizde ve Kocaeli'de bebek ölüm oranlarının azaldığı da ifade edildi.

İLK 6 SAATE DİKKAT!
Doktor tarafından perianatal asfiksi tanısı kanıta dayalı kriterlerle koyulan bebeklerde doğumu takip eden ilk 6 saat içinde, oksijensizliğin etkilerini ve sonuçlarını en aza indirgemek için vücut soğutma tedavisine başlanmalı. Yapılan çalışmalarda, orta derece beyin hasarı olan anne karnında oksijensiz kalmış bebeklerde, hipotermi yani vücut soğutma tedavisi ile 18. ayda ölüm ve nörolojik hasar gelişiminin belirgin olarak azaltılmış olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
BİZE ULAŞIN