Kardeşliğin temeli Kocaeli'nde atılıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 9’uncusunu gerçekleştirdiği 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği, Eğitim ve Eğlence Fuarı’nda 41 ülkeden bin çocuğun katılımıyla düzenlenecek

Kardeşliğin temeli Kocaeli'nde atılıyor
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle düzenleyeceği 23 Nisan Uluslararası Çocuk ve Bilim Festivali, bu yıl 21-23 Nisan tarihleri arasında 41 ülkeden bin çocuğun katılımıyla gerçekleşiyor. Şenlik Büyükşehir Uluslararası Fuar Merkezi'nde yapılacak. Dünya çocuklarının ülkemiz çocuklarıyla kardeşliğinin en güzel örneklerini sergilediği festival bu yıl 'Bilim ve Çocuk" temasıyla düzenleniyor.

KARDEŞ OLACAKLAR
Büyükşehir Uluslararası Fuar Merkezi, bu yıl yapılacak şenlik için komple elden geçirildi. Çocukların ve ailelerin festivalde güzel vakit geçirmeleri ve çocuklarıyla gönüllerince eğlenmeleri için her şey en ince ayrıntılarına kadar düşünüldü. Dünya çocukları ve Kocaeli'ndeki kardeşleri festival boyunca hem kardeşliğin en güzel paylaşımlarını yaşayacak, hem de kendileri için hazırlanan gösteriler, atölyeler etkinlik alanlarında şenliğin tadına varacak. Uluslararası Fuar Merkezi'ndeki şenliğin en önemli ayağını bu yıl ilk kez düzenlenecek Türkiye Beyin Olimpiyatları oluşturuyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Türk Beyin Takımı ve Dünya Zeka Oyunları Federasyonu Türkiye Temsilciliği tarafından organize edilen Türkiye Beyin Olimpiyatları'nda Türkiye'nin dâhileri yarışacak. Türkiye Beyin Olimpiyatları kapsamında 81 ilden 83 ayrı Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) festivalde yer alacak. Türkiye Beyin Olimpiyatları'na 6-14 yaş grubu çocuklar katılabilecek. Takımlar üçerli gruplar halinde yarışacak. Yarışmada birinciye 9 bin TL, ikinci 6 bin TL, üçüncüye 3 bin TL para ödülü verilecek.

BİLİMİN MERKEZİ
Kocaeli'yi bilimin başkenti yapma hedefiyle 'Her Öğrenciye Bir Bilgisayar', 'Bilim ve Teknoloji Kulübü', 'Kocaeli Bilim Merkezi' projeleriyle teknoloji ve bilim odaklı çalışmalara imza atan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bu alanda altyapıya yaptığı yatırımı bu yıl Çocuk ve Bilim Festivali'ne de taşıdı. Geçen yılki etkinliği Kocaeli Bilim Merkezi'nde yine bilim ağırlıklı olarak düzenleyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, vatandaşlardan güzel bildirimler almış, Kocaeli'nin bu işe ne kadar hazır olduğunu kamuoyuna ispatlamıştı.HOŞGELDİNİZ ÇOCUKLAR
23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği için pazartesi gününden itibaren Kocaeli'ne gelen dünya çocukları tanışma yemeği sonrası Kocaeli Valisi'ni ziyaret etti. Dünya çocukları daha sonra Yürüyüş Yolu boyunca devam eden ve artık geleneksel hale gelen kortej yürüyüşü yaptı. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'nun katılımıyla 'hoş geldiniz' karşılaması ve hediyeleşme gerçekleşti. Her yıl olduğu gibi bu yıl da şenliğin sosyal ayağı unutulmadı. Büyükşehir önündeki büyük buluşmanın ardından dünya çocuklarının bir bölümü AVM'lerde yerel kıyafetlerle ülkelerinin oyunlarını sergiledi. Dünya çocukları ayrıca hastanelerde tedavi gördükleri için şenliğe katılamayan yaşıtlarına moral ziyaretinde bulundu.

RENKLİ AÇILIŞ BUGÜN SAAT 14.00'TE
Festivalin açılışı bugün Uluslararası Fuar Merkezi'nde geniş bir katılımla saat 14.00'te yapılacak. Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, il protokolü ve vatandaşların katılımıyla gerçekleşecek açılış programına robota dönüşen araba-Letrons renk katacak. Çocuklar, sokak hayvanları için hazırlanan 40 kulübeyi boyayacak.

RAFADAN TAYFA HEYECANI
23 Nisan Pazar günü Festival Galası ve Beyin Olimpiyatları'nın ödül töreni düzenlenecek. Uluslararası Fuar Merkezi'nde saat 17.00'de başlayacak gala gösterisinde 41 ülkeden gelen dünya çocukları kendi ülkelerinin oyunlarını sergileyecek. Ardından ise TRT1'de yayınlanan ve çocukların ilgiyle takip ettiği Rafadan Tayfa gösterisi, çocuklar ve aileleri tarafından keyifle izlenecek Festival kapsamında eğlenceli atölyeler, bilim atölyeleri ve kağıt müzesi atölyeleri olmak üzere birçok atölye çalışması çocukları bekliyor.ÇOCUKLAR OTOBÜS BOYAYACAK
Ulaşımpark A.Ş. tarafından fuarda toplu taşıma araçları eğlenceli atölyelerle tanıtılacak. Stantta bulunan üzeri giydirilmiş otobüs 10 kişilik çocuk grupları tarafından keçeli kalemlerle boyanacak. Otobüs daha sonra bir ay süreyle belirlenen hatta bu haliyle hizmet edecek. Çocukların sağlıklı gelişimine ayrı bir önem veren Büyükşehir'in Sporcu Sağlığı ve Performans Test ve Analiz Merkezi de kuracağı stantta çocukları ilgili spor branşlarına yönlendirilecek.

SEKA KAĞIT MÜZESİ DE FESTİVALDE
SEKA Mehmed Ali Kağıtçı Müzesi de bu yıl fuara iddialı şekilde hazırlandı. SEKA Kağıt Müzesi fuar alanında El Yapımı Kağıt Atölyesi, Matbaa Atölyesi, Para Basımı, Origami, Kaligrafi atölyelerinde elde kağıt yapımı, tarihi metal paraların basımı, elişi kağıtlarıyla katlama sanatı çalışmaları yapılacak.


Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu dünya çocuklarına ev sahipliği yapacak.

DÜNYA ÇOCUKLARINA ANNELİK YAPACAKLAR
Dünya çocukları her yıl olduğu gibi yine Kocaeli'nde belirlenen okullardaki yaşıtlarının evlerinde kalacak. Kocaelili aileler, dünya çocuklarına annelik, babalık yapacak. Onlara dolmadan keşkeğe, mancarlı pideden kebaba kadar Türk yemeklerini ve kültürünü öğretecekler. Ayrılık vakti geldiğinde ise yine gözyaşları sel gibi akacak.

BİLİMİN BİLİNMEYENLERİNE YOLCULUK
Bu yıl fuarda çok sayıda bilim atölyesi de çocukları bekliyor olacak. Kocaeli Bilim Merkezi-Sanayi 4.0 Mucit Laboratuvarı yine Kocaeli Bilim Merkezi'nin Robot Atölyesi: Temizlik Robotu Yapımı, Bembeyaz Dişler Atölyesi, Periscop Atölyesi ve Elektro Böcek Atölyesi, Kocaeli Üniversitesi'nin Enerji Sistemleri Mühendisliği, Mekatronik Kulübü, İlköğretim Matematik Bölümü, Sınıf Öğretmenliği Bölümü atölye çalışmalarıyla fuarda yer alacak.
BİZE ULAŞIN