Kentsel dönüşüm konuşuldu

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), kentsel dönüşüm konusunda tüm paydaşları bir araya getiren ‘Kentsel Dönüşüm Forumu’na ev sahipliği yaptı. Forumda kentsel dönüşüm masaya yatırıldı

Kentsel dönüşüm konuşuldu
İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İşadamları Derneği (İMSİAD), Bursa Büyükşehir Belediyesi ve BTSO İnşaat Konseyi'nin de destekleriyle düzenlenen 'Kentsel Dönüşüm Forumu, konuyla ilgili tüm kent dinamiklerini buluşturdu. BTSO olarak inşaat sektörünün geleceğine yön vermek için 'İnşaat Sektörü' konseyi yapılanmasını oluşturduklarını hatırlatan Başkan İbrahim Burkay, üniversite, sanayi, kamu işbirliğini güçlendiren bu konseylerin sektörün geleceğine yön veren çalışmalara imza attığını vurguladı. Bursa'da sanayinin dönüşümüne büyük önem verdiklerini kaydeden Burkay, kentin dünyada yaşanılabilir şehirler sıralamasında 18. sırada olduğunu anımsatarak, "Bursa'nın yaşanabilir kentler arasındaki bu sıralaması asla tesadüf değil. Bu noktada kentimizin geleceği için kentsel dönüşüm büyük önem taşıyor. Ancak dönüşüm süreçleri çok kolay olmayan, ortak akıl ve fedakarlık gerektiren bir süreçtir" dedi.

4 BİN 500 BİNA YIKTIK
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kentsel dönüşüm çalışmalarına ara vermeden devam ettiklerini söyledi. Büyükşehir Belediyesi olarak şimdiye kadar 4 bin 500'e yakın binanın yıkımını gerçekleştirdiklerini ifade eden Altepe, "Bursa'da 1076 mahalle bulunuyor. Tüm mahallelerimizde çalışmalar gerçekleştiriyoruz ve şimdiye kadar önemli mesafeler kat ettik. Bursa'nın her yerinde büyük bir dönüşüm ve gelişim yaşanıyor. Bursa'nın merkezinden cadde geçiriyoruz. Çelebi Mehmet Bulvarı için yıktığımız bina sayısı 500'ü geçti. 500 bina yıkarak ana arter açan başka bir belediye yok. Bu işi en iyi Bursa yapıyor. Nerede olursa olsun meydan yapmak için, spor alanları yapmak için, parklar yapmak için binalar yıkıyoruz. Çalışmalarımıza devam edeceğiz" diye konuştu.

"ORTAK AKILLA BURSA'YI GELİŞTİRİYORUZ"
Bursa Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, kentlerin geleceğinde sağlıklı binaların büyük önem taşıdığını belirterek, "2013'ten bu yana kentimizde bin 717 riskli yapı tespiti yapıldı. Bunlardan bin 376 bağımsız biriminin yıkımı gerçekleşti. Bu dönüşümü de yaparken ev sahiplerimize ekonomik destekler gerçekleştirildi. Her alanda Bursa'da büyük bir dönüşüm var. Hedefimiz ortak akıl vizyonuyla şehrimizin geleceğini şekillendirmek" dedi.
BİZE ULAŞIN