KOSGEB kredisiyle fabrika patronu oldu

Geçtiğimiz yıla kadar ev kadını olan Yalovalı Zeynep Çakır, devlet teşviki ve KOSGEB destekleri ile fabrika kurdu. Daha önce evinde bir çocuğuna bakan Çakır, şimdi 25 işçisi ve onların ailelerinin sorumluluğunu taşıyor

KOSGEB kredisiyle fabrika patronu oldu
Bir süre önce kadın istihdamına yönelik başlatılan projeler ve eğitimler sayesinde Türkiye genelinde binlerce kadın ev hayatından iş hayatına geçiş yapıyor. Onlardan biri olan Yalovalı 32 yaşındaki Zeynep Çakır, geçen yıla kadar ev kadınıyken, şuanda siparişlere yetişemeyen bir patron konumuna geldi. KOSGEB eğitimlerine katılarak sertifikalarını alan Çakır, hem KOSGEB hem de devlet teşviklerinden toplamda 800 bin TL'ye fabrika kurdu. Süs bitkileri yetiştiriciliği bölümü okuyan Zeynep Çakır aynı sektörde yaptığı araştırmalarda plastik çiçek kasalarının dayanıksız olduğunu tespit etti. Bu yönde proje hazırlayan Çakır'ın projesi KOSGEB tarafından kabul edildi. Piyasada 8 kiloluk kasaların olduğunu ve satın alan firmaların dayanıksız oldukları için zarar ettiklerini tespit eden Çakır, 20 kilogram taşıma kapasiteli kasa üretimi için kolları sıvadı.

SİPARİŞ REKORU KIRIYOR
Toplamda aldığı 800 bin liralık teşvik ile bir fabrika kuran Zeynep Çakır, siparişlere yetişmekte zorlandıklarını belirtti. Çakır, "Öncelikle ilk desteği bana sonsuz güvenen eşim verdi,Daha sonra Devletimizin verdiği teşvik bedelleri ile KOSGEB sayesinde makinelerimi alarak işe başladım. Şu an çok şükür yanımızda 25 kişi çalışıyor, Devletime ve milletimize evde oturarak hizmet etmek yerine risk aldım ve kimsenin güvenini boşa çıkarmadım. Bence tüm ev hanımları harika birer patron yada yönetici olabilirler" dedi.
BİZE ULAŞIN