UNESCO sırası şimdi İznik’te

Bursa’nın en eski ve en büyük medreselerinden biri olan ve 1855 depreminden sonra tamamen toprak altına gömülen tarihi Hançerli Fatma Sultan Medresesi ihtişamlı günlerine geri döndü

UNESCO sırası şimdi İznik’te
Yaklaşık 520 yıl önce Bursa'nın en büyük medreselerinden biri olarak yaptırılan, bakımsızlık ve yangınlarda büyük hasar gören ve 1855 depreminden sonra ise tamamen toprak altında kalan Hançerli Fatma Sultan Medresesi, Büyükşehir Belediyesi tarafından ilk günkü ihtişamıyla yeniden hizmete açıldı. Yıldırım'daki sosyal ve kültürel aktivelerin merkezi olacak tarihi medrese, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, İçişleri eski Bakanı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, Bursa Valisi İzzettin Küçük, Bursa Milletvekilleri Müfit Aydın ve Osman Mesten, AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun ve çok sayıda davetlinin katıldığı törenle hizmete açıldı.

ECDAT EMANETLERİ
Medresenin açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bugüne kadar kent merkezinde 680 tarihi ve kültürel miras projesini hayata geçirdiklerini belirterek, 10 yeni ilçedeki eserler için hazırlanan 450 tarihi miras projesiyle ilgili çalışmaların da hızla sürdüğünü söyledi. Açılışa katılan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ise çalışmayı "İnanılmaz etkileyici ve takdire şayan bir eser" olarak niteledi. Kaynak "Ecdat emanetlerine sahip çıkmak bizim asli sorumluluğumuz. Bu sorumluluğu en iyi şekilde gösterdikleri için Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum" dedi. İçişleri eski Bakanı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala da nadide bir eser olarak nitelediği tarihi medreseyi gıptayla seyrettiğini belirterek, "Toprak altındaki bu eseri vücuda getiren başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyorum" dedi.

KENTİN YENİ ZİYNETİ OLACAK
Musa Baba, Piremir, Davutkadı, Zümrütevler ve Sıracevizler mahallelerinin kesişme noktasında bulunan tarihi yapı üzerindeki 3 katlı binayı kamulaştırıp, kaldıran Büyükşehir Belediyesi, kazı çalışmalarıyla tarihi medresenin temellerine ulaşmıştı. Yaklaşık 520 yıl önce, Sultan 2. Bayezit'in torunu olan Hançerli Fatma Sultan tarafından yaptırılan ve Bursa'nın en büyük medreselerinden biri olan yapı, aslına uygun olarak yapılan restorasyonun ardından tüm ihtişamı ile kent ziynetleri arasındaki yerini aldı.

UNESCO SIRASI ŞİMDİ İZNİK'TE
Bursa'yı tarih başkenti bir açık hava müzesine dönüştürmek amacıyla 8500 yıllık arkeolojik dönemlerden 2300 yıllık Bitinya surlarına, Osmanlı eserlerinden Cumhuriyet dönemi yapılarına kadar her alanda yoğun bir çalışma içinde olduklarını dile getiren Başkan Altepe, bu güne kadar tamamladıkları tarihi miras projesinin 680'i bulduğunu söyledi. Başkan Altepe, "Bu çalışmalarımız Bursa'mız tüm tarihi semtleriyle birlikte 2 yıl önce UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girdi. Şimdi hedefimizde İznik var. O da UNESCO için adaylar arasında" dedi.
BİZE ULAŞIN