Hayatını baleye adadı

Küçük yaşlarından itibaren baleye tutkusu hiç dinmeyen başarılı iş kadını Nilüfer Uysal Akdeniz, şimdi kendi okulunda onlarca minik öğrencisine bale öğretiyor

Hayatını baleye adadı
Bursa'da kurduğu bale okulunda yaklaşık 15 yıldır eğitmenlik yapan bale tutkunu Nilüfer Uysal Akdeniz, girişimci kadınlara cesaretli olmalarını ve hayallerinin peşinden koşmalarını tavsiye etti. Uzun yıllar çeşitli okullarda bale eğitmenliği yapan Akdeniz, İstanbul'dan 1997 yılında geldiği Bursa'da bir okul açtı. Edindiği eğitmenlik tecrübesini kendi okulunda minik öğrencilerine aktaran Akdeniz, girişimci kadınlara 'Hedefinize odaklanın ve gözünüzü karartarak o yola baş koyun. Bir iş kurmak çok zordur ancak bu zorlukları cesaretinizle aştıktan sonra her şeye değdiğini göreceksiniz' tavsiyelerinde bulundu.

'ÇOCUKLARA FAYDASI VAR'
Bale'nin tüm dansların temeli olduğunu belirten Nilüfer Uysal Akdeniz, "Bale aslında zor bir sanat. İnsan vücudunda kaslar hep içe dönüktür. Oysa biz bu kasları hep dışa doğru esnetiyoruz. Bu bakımdan zor ancak çekilen zorluklara değiyor. Balenin tüm dansların temeli olması nedeniyle çocukların mutlaka bu sanatla en azından birkaç yıl ilgilenmesi gerekiyor. Temeli bale olan bir çocuğun diğer dansları bu temelin üzerine inşa etmesi çok basit" dedi. Akdeniz, bale sanatının küçük yaşlardan itibaren çocuklara büyük kazanımlar sağladığının altını çizdi.
BİZE ULAŞIN