Marmarabirlik’te kâr payı dağıtımı başladı

Marmarabirlik, ortaklarına kâr payı dağıtımına başladı. Toplam 17 milyon lira kâr payı, ortakların teslim ettikleri ürünün tutarı üzerinden dağıtılacak

Marmarabirlik’te kâr payı dağıtımı başladı
Marmarabirlik, olağanüstü genel kurulda alınan karar gereği cuma gününden itibaren kâr payı dağıtımına başladı. Toplam 17 milyon lira kâr payı, ortakların teslim ettikleri ürünün tutarı üzerinden dağıtılacak Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, Marmarabirlik'in bu yıl ilk kez kendi öz kaynaklarıyla kâr payı dağıtımı yapacağını belirtti. Kâr payı dağımı için kooperatiflere ödemelerin yapıldığını ifade eden Asa, "Yapılacak ödeme, kooperatiflerin yetki ve sorumluluğunda nakden ve banka kanalıyla gerçekleştiriliyor. Ortaklarımıza hayırlı uğurlu olsun" dedi.

NE KADAR ÜRÜN, O KADAR KAR
Başkan Asa, bu yıl dağıtılacak kâr payının, geçmiş yılların karlılığı olduğunu vurgulayarak, "1 Haziran'dan itibaren ödemeye başladığımız kâr payı, kooperatiflerine 2014 ila 2015 ve 2015 ila 2016 iş yılı kampanya dönemlerinde zeytin teslim eden ortaklarımıza ödeniyor. Ortaklarımız, ne kadar ürün verdiyse o kadar kâr payı alacaklar. 2016 ila 2017 kampanyasında alınan ürünlerin satışı, ilgili dönemde gerçekleşmediği için kâr payı hesaplamasına dahil edilemiyor" dedi. Kâr payı dağıtımında dikkate alınacak kriterleri değerlendiren Asa, "Dağıtılacak kâr payı, ortakların kooperatife teslim ettikleri ürünlerin değerleri üze rinden hesaplanıyor. Öte yandan ortağın, kooperatife ürün teslimatını yaptığı yılın da kâr payı hesaplamasında etkisi olduğundan sabit bir yüzde oranı hesaplamada kullanılamıyor" dedi. Başkan Asa, kâr payı dağıtımında ortaklar adına herhangi bir kesinti yapılmayacağını belirtti.
BİZE ULAŞIN