FETÖ’cü albayı ifadeler yalanladı

Garnizonda darbeyi başlatan, ancak mahkemede inkâr eden dönemin Bursa Jandarma Komutanı Akkuş’u jandarma tutanakları ele verdi. Akkuş’un garnizonda yarım saat darbeyi yönettiği ortaya çıktı

FETÖ’cü albayı ifadeler yalanladı
Bursa'da 15 Temmuz hain darbe girişimde sıkı yönetim komutanı atanarak darbeyi başlatan Albay Yurdakul Akkuş, diğer FETÖ'cüler gibi mahkemede herşeyi inkar etti. Ancak yargılamanın başlamasıyla mahkemeye ulaşan tutanaklar ve tanık ifadeleri darbeci albayın yalanlarını bir bir ortaya çıktı. Akkuş'un garnizonda yaklaşık yarım saat darbe emir komutasını yürüttüğü tutanak ve ifadelere yansıdı.

GÖREVE ÇAĞIRDI
Tutanaklarda Yurdakul Akkuş, saat 23.00'te İl Jandarma Komutan Yardımcısı Albay Hakan Demirörs'ü arayarak, "Sıkıyönetim komutanı olarak atandım. Benden başka kimseden emir alma. Personeli komutanlıkta topla" emrini verdi. Akkuş'un habercisi olan 2 ere de "gidin silahlanın, mermileri alın ve tam dolduruş yaparak gelin" şeklinde talimat verdiği de görevli personelin ifadelerinde yer aldı. Halk ulaşmasın diye Jandarmanın 156 ihbar hattını da kapattıran Akkuş'un daha sonra makamına geçtiği, talimatı üzerine de ilçelerde personel toplanmasının başladığı tutanaklarla ve ifadelerle tespit edildi. O gece Yurdakul Akkuş'tan sonra nizamiyeye gelen dönemin Bölge Komutanı Tümgeneral Seyfullah Saldık'ın müdahalesiyle darbe girişiminin kesildiği, silahlanan erlerin darbeci Akkuş'un yanına gitmesinin önlendiği, Yurdakul Akkuş'un nizamiyeden dışarı atılarak, çağrı üzerine gelen personelin de dağıtıldığı tutanaklarda yer aldı. Nizamiyede o gece görevli olan astsubay ve uzman çavuşlar ifadelerinde, "Bölge Komutanımız, kendisine darbeci Yurdakul Akkuş'un emrini ileten uzman çavuşu dövdü. Bölge Komutanımız Albay Akkuş'a da 'Ben Cumhurbaşkanımız ve Genelkurmay Başkanımızdan emir alırım. Başka yerden emir almam. Haram lokma yemedim, vatana milletime ihanet etmem' diyerek nizamiyeden dışarı attı" dedi.
BİZE ULAŞIN