Şehadetin 628. yılı unutulmadı

Osmangazi Belediyesi, Osmanlı devletinin savaş meydanlarında şehit edilen ilk ve tek padişahı Murad Hüdavendigar Han’ı vefatının 628’inci yılında Kosova’daki kabri başında andı. Törene katılanlar Murad Hüdavendigar Han’ın savaş sırasında yaptığı duayı okudu

Şehadetin 628. yılı unutulmadı
Kosova Meydan Muharebesi sonrası savaş meydanını gezerken bir Sırp askeri tarafından şehit edilen Sultan Murad Hüdavendigar Han, iç organlarının gömülü olduğu Kosova'nın başkenti Priştine'deki kabri başında anıldı. Murad Hüdavendigar Han'ın şehit edilmesinin 628. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen anma töreni öncesi protokol üyeleri, şehit padişahın kabri başında dua etti. Türbenin bahçesinde düzenlenen anma töreni Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. Türkçe ve Arnavutça okunan dualar ile devam eden anma töreninde Murad Hüdavendigar Han'ın savaş meydanında yapıştığı dua, her iki dilde de okundu.

'DÜNYANIN ÖRNEK ALDIĞI BİR DEVLET ADAMI'
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, şehadetinin 628. yılında Osmanlı Devleti'nin üçüncü padişahı, Murad Hüdavendigar Han'ı her yıl olduğu gibi bu yıl da kabri başında rahmetle andıklarını ifade ederek, "Dünyada adalet, merhamet, iyilik ve cömertlik azaldıkça, atalarımızın ne kadar büyük bir hazine olduğunu her yıl biraz daha fark ediyoruz. Murad Hüdavendigar Han, hem devlet idaresi ile hem de fikirleri, azmi, iradesi, vakurluğu, din farkı gözetmeksizin tebaasına gösterdiği şefkat ve merhametle bugün dünyanın örnek aldığı bir devlet adamıdır. Bizler de savaş meydanında şehit düşen padişahımızı unutmuyor, 2006 yılından bu yana her yıl iki kabri başında düzenlediğimiz törenlerle anıyoruz. Son yıllarda anma programımız ramazan ayına denk geldiği için Kosova'da aynı zamanda iftar organizasyonu da yapıyoruz. Şanlı ecdadımızın gölgesinde buradaki kardeşlerimiz ile bir araya geliyoruz" dedi.

'HER ZAMAN GÖNÜL GÖNÜLEYİZ'
Dündar, "Mamuşa'da hizmet binası yaptık, Prizren'de engelli bakım merkezimiz hizmete girdi. Sünnet törenleri, iftar organizasyonları ile buradaki kardeşlerimiz ile her zaman gönül gönüleyiz. Geçtiğimiz eğitim öğretim döneminde Osmangazi Belediyesi olarak şehit padişahımızın adını verdiğimiz uluslararası bir okulu hizmete açtık. Uluslararası Murad Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi, 70 farklı ülkeden yerli ve yabancı öğrencileri birlik, beraberlik ve kardeşlik içerisinde Murad Hüdavendigar felsefesi doğrultusunda yetiştiriyor. Tarihini bilmeyen, tarihinin izinde gitmeyen toplumlar yok olmaya mahkumdur. Bizler çok şükür ki şanlı bir tarihin mirasçısı, adaletli, merhametli ve çalışkan ataların torunlarıyız. Bizlere düşen de çok çalışmak, unutmamak ve adaleti merhameti dünyaya atalarımızın yaptığı gibi yaymak" dedi.

'KOSOVA'NIN GELİŞMESİ TÜRKİYE'NİN GELİŞMESİDİR'
Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala da Murad Hüdavendigar Han ve tüm şehitlerimize rahmet dileyerek başladığı konuşmasında Türkiye ve Kosova'nın kardeş iki devlet olduğuna vurgu yaptı. "Geçmişini gerektiği biçimde yad edemeyenler geleceklerini arzu ettikleri biçimde çizemezler" diyen Ala, "Hep altını çizerek söylüyoruz ki, Türkiye ve Kosova kardeştir, dosttur. Birlikte, hep birbirlerinin iyi olması için çalışırlar ve birliktelikleri dünyaya barış, huzur, kalkınma getirir. Ancak bunun gereğini de yapmak gerekir. Bunun gereği de sözden eyleme geçmektir. Birlikte kararlar almak, yatırımlar yapmak, istihdam sağlamak ve bölge barışına hizmette bulunabilmektir" dedi.
BİZE ULAŞIN