Tarihe uygun 16 vizyon proje

Osmangazi Belediyesi Tarihi Çevre Koruma biriminin yürüttüğü çalışmalardan biri olan 16 vizyon projesinde kentin tarihi dokusu esas alındı. Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Osmangazi’de yapılacak her alan ve bina kentin tarihi kimliğine uygun olacak” diye konuştu

Tarihe uygun 16 vizyon proje
Osmangazi Belediyesi, belirlediği 16 vizyon proje için çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Projeler, kentin tarihi dokusuna ve kimliğine uygun olarak yürütülüyor Kentin birçok farklı bölgesinde tarihi dokuyu ayağa kaldırma çalışmaları yürüttüklerini ifade eden Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, 1326 Panoramik Müze projesinden Hisar arkeoparka, Tarihi Bursa Evleri Kültür Adası projesinden mahalle mahalle her alanda yapılan sosyal ve tarihi çalışmalara kadar mevcut dokuları koruyarak projeleri sürdürdüklerini söyledi.

'TARİH AYAĞA KALKACAK'
Osmangazi Belediyesi Tarihi Çevre Koruma biriminin yürüttüğü ve 16 Vizyon Projeleri'nin de yer aldığı birçok çalışmaya, tam gaz devam ediliyor. Hisar Arkeopark'ta kamulaştırma çalışmalarında sona yaklaşılırken, yıkım çalışmalarının da tamamlanmasıyla birlikte Bursa Müze Müdürlüğü denetiminde kazı çalışmalarına geçilecek. Çalışmalardan biri olan Tarihi Bursa Evleri Kültür Adası Projesi'nin hayata geçirileceği bölgenin eski Bursa evlerinin bulunduğu bir alan olduğunu söyleyen Başkan Dündar, "Osmangazi'de yapılacak her alan ve binalar, bir planlama ile şehrin tarihi dokusuna, tarihi kimliğine uygun bir çalışmayla gerçekleştireceğiz. Böylece, hem kötü görüntüleri ortadan kaldırmış olacağız. Hem de, mimarisi ve özgün yapısıyla yaşayan tarihi bir Bursa'yı ortaya çıkartmış olacağız" diye konuştu.

'TURİZM CANLANACAK'
Tarihi çevreye ilişkin yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Dündar, "Rölövesi 2008 yılında hazırlanan Fidan Han'ın, rölöve güncelleme, restitüsyon ve restorasyon projeleri çalışmaları başlatıldı. Projeler, Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu onayı almasının ardından restorasyon uygulaması yapılmak üzere Fen İşleri Müdürlüğü'ne gönderilecek" dedi. Restorasyon çalışmalarının tamamlanması ile Fidan Han'ın yepyeni bir imaja sahip olacağını aktaran Başkan Dündar, başta Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi olmak üzere, kentin ticaret ve turizm fonksiyonlarının da canlanacağını söyledi.

'TARİHİ BİNALAR GÜN YÜZÜNE ÇIKACAK'
Şehreküstü Meydanı ve Zafer Plaza Alışveriş merkezine kadar olan Şehreküstü Mahallesi'nde, zemin kaplama ve cephe sağlıklaştırma projesinin de bilgisini paylaşan Başkan Dündar, projenin Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun onayını almasıyla birlikte uygulamaya geçileceğini aktardı. Başkan Dündar, mahallelere ilişkin çalışmaların kamulaştırılarak hızlı bir şekilde sürdürüldüğünü belirterek, özellikle kentin merkezinde olup çöküntü alanı haline gelmiş olan bölgeleri ayağa kaldırmak için korunan yapısıyla birlikte yepyeni binaları ve meydanları planlanmış projeleriyle hayata geçirilmeye hazırlanıldığını söyledi.
BİZE ULAŞIN