Yetimlerle aynı sofrada buluştular

Ramazan ayının en anlamlı iftarlarından birini Osmangazi Belediyesi verdi. Bursalı yetim çocuklar, Sukaypark’ta verilen iftar yemeğinde bir araya geldi

Yetimlerle aynı sofrada buluştular
Osmangazi Belediyesi'nin, her yıl ramazan ayının 15'inde Dünya Yetimler Günü münasebetiyle düzenlediği geleneksel Yetim İftarı, Sukaypark Tesisleri'nde gerçekleştirildi. İnsani Yardım Derneği (İHH) Bursa Şubesi ile ortaklaşa düzenlenen programa yetim çocuklar ve anneleri katılırken; iftar sonrası Başkan Dündar çocuklara çeşitli hediyeler verdi.

YETİMLERİMİZİN YANINDAYIZ
Aileleriyle birlikte 200 yetim çocuğun katıldığı iftar yemeğinde konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, birlik ve beraberlik duygularının gelişmesine, yardımlaşmaya ve dayanışmaya yönelik yurt içi ve yurt dışında faaliyetlerin olduğunu ifade ederek, "Dünyada, birçok kişi veya olaylar için günler belirlenir. Yılın belli günü belli haftası o günün önemi anlamı konuşulur, tartışılır. Yetimler haftası da aynı şekilde düzenleniyor. Ancak burada bir fark var. İHH başta olmak üzere belediyemiz, sadece bu hafta içerisinde anmayla kalmayarak tüm yıl boyunca yetimlerimizle birlikte olmaya çalışıyor" dedi. Dünyanın farklı bir sürece doğru gittiğine işaret eden Başkan Dündar, "Türkiye'nin etrafı ateş çemberi, mülteciler, sığınmacılar ülkemize yoğun bir şekilde geliyor. Savaş, aileleri parçalıyor, yok ediyor. Çocukları anne-babasız veya anne-babaları çocuksuz bırakıyor. Çağdaş geçinen tüm dünya, bunları görmezden geliyor. Mesela Katar sorunu, 2 milyon nüfusluk bir devlet, öncelikle kendi inancımızdaki kardeşlerimiz, o bölge ülkeleri, kendi kardeşlerinden koparılarak onları açlığa mahkum ediyorlar. Çok şükür artık eski Türkiye değil, yeni Türkiye var. Tüm haksızlıklara karşı tüm dünyaya dur diyebilen bir lidere sahibiz. Şu an Katar'ın ayakta durması, oradaki insanların açlıktan ölmesini Türkiye önlemiş oluyor. Türkiye onlara gıdayı götürüyor. Onun için bizler, öncelikle kardeşimizle birbirimizi seveceğiz, hoşgörülü olacağız. Başkalarının menfaati bizleri ilgilendirmez" dedi.

YETİM GÜLERSE DÜNYA GÜLER
İnsani Yardım Derneği (İHH) Bursa Şubesi Başkan Yardımcısı Halil Asa ise, "İHH'nın müracaatıyla İslam İşbirliği Teşkilatı'nın 4 yıldan beri kabul etmiş olduğu Dünya Yetimler Günü, bugün Bursa, Türkiye ve dünyanın 57 İslam ülkesinde kutlanıyor. Bu güzel günde bize evini açan sofrasını paylaşan Osmangazi Belediyesi'ne ve Başkanı Mustafa Dündar'a çok teşekkür ediyorum. Sizlerin gülmesiyle dünyanın güleceğine olan inancımızın sonsuzdur" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN