15 yetiştiriciye bin 500 kaz civcivi

Büyükorhan ilçesinde kurulan etçi ırk damızlık merkezi ile hayvansal üretimin gelişmesinde önemli bir adım atan Büyükşehir Belediyesi, şimdi de kaz üretiminin yaygınlaşması amacıyla 15 yetiştiriciye toplam bin 500 adet bir aylık kaz civcivi dağıttı

15 yetiştiriciye bin 500 kaz civcivi
Büyükorhan ilçesine kurulan etçi ırk damızlık merkezi ile hayvansal üretimin gelişmesinde önemli bir adım atan Büyükşehir Belediyesi, şimdi de kaz üretiminin yaygınlaşması amacıyla 15 yetiştiriciye toplam bin 500 adet bir aylık kaz civcivi dağıttı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, üreticinin ufkunu açarak, farklı üretim alanlarına yönlendirdiklerini belirterek, eti, ciğeri ve tüyleri ile önemli bir ekonomik değer taşıyan kaz üretiminin de yaygınlaşmasını amaçladıklarını söyledi.

KAZ ÜRETİMİ İÇİN DÜĞMEYE BASILDI
Türkiye'de en çok Kars, Erzurum, Ağrı ve Van illerinde, tamamen köy koşullarında, ailenin kendi et ihtiyacının bir kısmını karşılamaya yönelik yapılan kaz yetiştiriciliği, Bursalı üretici için yeni bir üretim alanı oluyor. Yüksek besleyici değeri yanında düşük yağ ve kolesterol içeriği bakımından sağlıklı bir ete sahip olan kaz, ciğeri ve tüyü ile de önemli bir ekonomik değer taşıyor. Tarla tarımında yabancı otla mücadelede kullanılabilen, yabani otları tanıyarak, esas bitkilere zarar vermeden yiyen ve tarımsal ilaç kullanmadan endüstriyel bitkilerin yabancı ot mücadelesinde kullanılan kazların Bursa'da da yaygın üretimi için düğmeye basıldı. Büyükşehir Belediyesi'nin tarım şirketi tarafından geliştirilen proje kapsamında 15 yetiştiriciye kaz yetiştiriciliği eğitimi verildi. Projede yer alan 15 üreticiye kişi başı 100'er kaz civcivi, 10'ar adet yemlik, 10'ar adet suluk ve 2'şer ton yem dağıtıldı.

'ÜRETİCİNİN UFKUNU AÇIYORUZ'
Proje kapsamında belirlenen çiftçilere kaz civcivlerini dağıtan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kurdukları Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ve Tarım şirketi sayesinde kırsal alanda da yeni bir dönem yaşandığını söyledi. Artık tarlalara giden yollardan sulama göletlerine, kaliteli üretimden pazarlamaya kadar her alanda çiftçinin yanında olduklarını dile getiren Altepe, çiftçinin ufkunu açarak, üretimi çeşitlendirme noktasında da önemli adımlar attıklarını söyledi. Altepe, "Hayvancılığın da gelişmesi adına daha önce koyun ve yem destekleri ve buzağı kulübesi dağıtımı yaptık. Büyükorhan'a etçi ırk damızlık sığır merkezini açtık. Şimdi de kaz üreticisinin desteklenmesi amacıyla 1 aylık civcivleri dağıtıyoruz. Çiftçimize hayırlı olsun" dedi.
BİZE ULAŞIN