Batman’a 20 milyon TL’lik yatırım hamlesi

Gönül Köprüsü projesi kapsamında Batman’a, bayram hediyesi olarak gıda malzemeleri, çocuklar için kıyafet ve oyuncaklardan oluşan 1 TIR yardım malzemesi gönderildi. Batman’ın kent merkezi ve ilçeleri için ise toplam 20 milyonluk yatırım hamlesi başlatıldı

Batman’a 20 milyon TL’lik yatırım hamlesi
AK Parti Genel Merkezi tarafından terörden en fazla etkilenen 9 ile destek sağlanması ve doğu ile batı illeri arasındaki kardeşliğin güçlenmesi hedefiyle geçtiğimiz yıl başlattığı Gönül Köprüsü projesi kapsamında Bursa Batman ile kardeş oldu. Bursa ile Batman arasındaki gönül köprüsü, Büyükşehir Belediyesi tarafından Batman'ın Beşiri Belediyesi'ne midibüs gönderilmesi, ihtiyaç sahiplerine yardım malzemeleri ulaştırılması park ve sosyal donatı inşaatlarıyla kısa sürede oldukça güçlendi. Son olarak içinde gıda, çocuklara yönelik giyecek ve oyuncakların bulunduğu 1 TIR yardım malzemesi de hafta içinde bayram hediyesi olarak Batman'a gönderildi. Proje kapsamında düzenlenen iftar yemeğine katılmak içi Batman'a giden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile birlikte sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geldi. Orucunu Batmanlılarla birlikte açan Altepe, "Bugün kardeş, dost Batman'dayız. Batman'da olmaktan mutluluk duyuyoruz. Özellikle ülkemizde güzel rüzgârlar esiyor. Türkiye'miz hızlı bir şekilde gelişiyor, büyüyor ve bu şekilde de yoluna devam ediyor. Her ne kadar bu konuda düşmanlarımız çalışsa da, Türkiye engellenmek istense de içerde dışarıda her türlü değişik provokasyonlar, karşı çalışmalar olsa da bizler bu alanda mesafe kat ediyoruz" dedi.

YAKUP ÇELEBİ'NİN İSMİ CAMİ İLE YAŞAYACAK
Murat Hüdavendigar'ın oğlu Yakup Çelebi'nin ismi, Keles İlçesi Ertuğrul Gazi Mahallesi'nde temeli dualarla atılan cami ile yaşatılacak Keles'te incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa'nın yaşanabilir bir kent olması hedefiyle çalışmalarını hızla sürdürdüklerini söyledi. Kentin hem merkezine hem de yeni merkez ilçelerine eserler kazandırmak istediklerini vurgulayan Başkan Altepe, "Büyükşehir ile birlikte ilçelerimizde de güzel dönüşümler yaşanması için elimizden gelen katkıyı sağlıyoruz. İşte onlardan biri de tarihi bir ilçe olan Keles ilçemiz. Murat Hüdavendigar'ın oğlu Yakup Çelebi'nin anısını yaşatmak için burada çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Keles'in merkezinde Yakup Çelebi'ye ait, onun ismini taşıyan cami, medrese ve hamam vardı" dedi.

HEM SPOR ALANI HEM CAMİ YAPILIYOR
Hamamın restore edildiğini ve ilçede faaliyette olduğunu anlatan Başkan Altepe, "Şimdi de Yakup Çelebi'nin ismini yaşatacağımız camiyi, Ertuğrul Gazi Mahallesi'nde gerçekleştiriyoruz. Daha önce burası spor alanıydı ancak yoğun kar yağışından dolayı çökmüştü. Bir yandan bu spor alanının yeniden tamamlıyoruz, bir yandan da Keles'in girişinde, yolun batısında kalan alanda güzel bir cami inşa edeceğiz" diye konuştu. Camiinin proje çalışmalarının yapıldığını söyleyen Başkan Altepe, Keles'e değer katacak caminin, ecdada vefa örneği bir eser olacağını da sözlerine ekledi. Altepe, arsanın hazırlandığını ve inşaat çalışmalarının başladığını belirterek, "Büyükşehir Belediyesi'nin desteği ve hayırseverlerin de katkılarıyla inşallah camimizi bitireceğiz. Burada deplase edilen spor sahasının son eksikleri de tamamlanıyor" dedi. Keles Belediye Başkanı Mehmet Teke ise Yakup Çelebi'nin adının yaşatılacağı ecdat yadigârı caminin yapımında emeği geçen Altepe'ye teşekkür etti.

"BİRLİK İÇİNDE YÜRÜYECEĞİZ
En çok doğu ile batı arasında kardeşlik köprüsünün kurulmasına ihtiyaç duyulduğunu anlatan Altepe, "Bugünler en çok dostluğa, kardeşliğe ve dayanışmaya ihtiyacımız olduğu günler. Daha öncede Batman'a iki defa geldim. Biz bu yakınlaştırmayı artırmak istiyoruz. Özellikle ülkenin her köşesinde aynı anda gelişmeler olsun, üretimler artsın ve ülkemiz bir refah ülkesi olsun istiyoruz. Birlik ve beraberlik içinde geleceğe yürüyelim. Tüm dünya dostlarımız, tüm dünya mazlumları, Müslümanların gözü Türkiye'de. Türkiye güçlü olsun, Türkiye lider ülke olsun ve dünya barışına katkı sağlasın. Onun için hepimize çok görev düşüyor" dedi.

'AMAÇ SOSYAL VE EKONOMİK KATKI SAĞLAMAK'
Bölgenin en çok ekonomik anlamda gelişmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Altepe, "Şu anda Batman'ın merkezinde, Gercüş ve Beşiri ilçeleri ile diğer bölgelerde birçok projelerimiz var. Tüm bu bölgelere özellikle belediyemizin ve bölge belediyelerinin fertleri doğrultusunda gerçekleştirilen projeler, daha çok spor alanları, parklar, meydanlar ve cephe düzenlemeleri üzerine. Amacımız bir yandan sosyal ilişkileri geliştirmek, bir yandan da ekonomik anlamda katkı sağlamak. Tabi her şeyden önemlisi bölgenin ekonomik olarak üretir hale gelmesi" diye konuştu.

MUSTAFAKEMALPAŞA YAŞAM MERKEZİNE KAVUŞUYOR
Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Gençlik Hizmetleri ve Spor Bakanlığı'na bağlı Spor Toto Teşkilat Başkanlığı işbirliğinde yaptırılan Mustafakemalpaşa Gençlik Merkezi Sosyal Yaşam ve Spor Tesisleri tamamlanma aşamasına geldi. Temeli 1991 yılında atılan ve 25 yıl sonra Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle inşaatı süren tesiste incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kısa süre sonra yapılacak açılış töreniyle birlikte Mustafakemalpaşa'nın Bursa'nın en geniş kapsamlı kültür, sanat ve spor merkezine kavuşacağını söyledi.

DEV TESİSTE SON VİRAJA GİRİLDİ
Mustafakemalpaşa ilçesinde temeli 1991 yılında atılan ancak hiç kullanılmadan kaderine terk edilen yüzme havuzunun bulunduğu alanı dev bir spor kompleksine dönüştürecek projede önemli mesafe kat edildi. İlçe girişindeki Etibank'ın karşısında bulunan yaklaşık 37 dönümlük alanı ilçeye kazandırmak için devreye giren Büyükşehir Belediyesi, içinde yüzme havuzu, tenis kortları, spor salonları, sahalar, bisiklet ve yürüyüş parkurları, konferans ve sergi salonlarının bulunacağı dev kompleks için Gençlik Hizmetleri ve Spor Bakanlığı'na bağlı Spor Toto Teşkilat Başkanlığı ile işbirliğine yaptı. Maliyetinin yarısının Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılandığı projede kültür merkezinin bulunduğu tesisler şekillenmeye başladı. Altepe, Bursa'nın en büyüklerinden olan projenin yine Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle kısa süre sonra hizmete alınmış olacağını ifade etti. Altepe, ilçede kültür ve sanatın kalbinin burada atacağını söyledi. Yapının spor alanları, tiyatro ve sinema salonları, eğlence mekanları ve çok amaçlı mekanlarıyla bölgede eşine az rastlanır özellikler taşıyacağını ifade eden Başkan Altepe, "25 yıl gecikti ama sonunda ayağa kalkıyor. İlk ihale 24 Milyon TL idi fakat ek ihalelerle birlikte rakam daha da büyüyecek. Bursamızın en büyük kültür merkezlerinden biri olacak. Şimdiden Mustafakemalpaşa'ya hayırlı olsun" dedi.
BİZE ULAŞIN