Yatırımlarla göçü tersine çevirdi

Köyden kente göçün önüne geçebilmek için kırsala yönelik başlatılan büyük yatırımlar sürüyor. Gerçekleştirilen yatırımlar kapsamında Bursa Büyükşehir Belediyesi, 150 milyon TL’yi aşan yatırımlarla göçü tersine çeviriyor

Yatırımlarla göçü tersine çevirdi
Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa'da kırsal kalkınmanın sağlanması için Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, BUSKİ, BESAŞ ve Tarım A.Ş. aracılığıyla bugüne kadar kırsala 150 milyon TL'yi aşan yatırımlar yaptı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ulaşımdan altyapıya, kaliteli üretimin sağlanmasından pazarlama ve tesisleşmeye kadar her alanda kırsala verdikleri desteklerin devam edeceğini söyledi. TERSİNE GÖÇ KIRSAL

YATIRIMLARA BAĞLI
Büyükşehir Belediyesi Bütünşehir yasasının ardından rotayı kırsal kalkınmaya çevirdi. Bu hedef doğrultusunda Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ve Tarım A.Ş'yi ilk kuran belediye olan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, özellikle Bütünşehir uygulamasının ardından kırsal alanda yaptıkları yatırımları anlattı. Altepe, kırsal kalkınmada da Türkiye'ye örnek gösterilecek yatırımları hayata geçirdiklerini söyledi. Cumhuriyet döneminde yüzde 25'ler seviyesinde olan kent nüfusunun, tarımın ihmal edilmesi nedeniyle yüzde 90'ları bile aştığını hatırlatan Başkan Altepe, göçü durdurmak ve tersine göçü başlatabilmenin tek yolunun da kırsal kalkınma ile sağlanabileceği vurguladı.

YAŞAM KALİTESİ YÜKSELİYOR
Eskiden bir sulama göleti için defalara il genel meclisine gelme ve heyetlerle Ankara'ya gitme döneminin kapandığını hatırlatan Başkan Altepe, sadece 2 yılda 42 gölet, 21 sulama tesisi, 18 sulama ve ilaçlama havuzu yapıldığını, gelen her talebi programa alıp, çalışmaları hemen başlattıklarının altını çizdi. Hiçbir konuyu ayırt etmeksizin her talebi değerlendirmeye aldıklarını dile getiren Başkan Altepe, son 2 yılda kırsal kalkınma amacıyla Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından 10 milyon, BUSKİ tarafından 102 milyon, BESAŞ tarafından 12 milyon ve Tarım A.Ş. tarafından da 1 milyon 200 bin TL'lik yatırım yapıldığını belirtti. Başkan Altepe, ülke genelinde olduğu gibi Bursa'da kırsal nüfusun gün geçtikçe azaldığını, kent merkezinde ise nüfusun sürekli arttığını belirterek, bunun temelinde tüm vatandaşların yüksek yaşam kalitesi arayışı olduğunu söyledi. Göçü önlemenin tek yolunun ilçe ve köylerde halkın talebi olan yaşam kalitesini artırmak olduğunu ifade eden Altepe, "Büyükşehir yasası gündemde yokken de biz bu yöndeki çalışmalarımızı başlatmıştık. Talepler doğrultusunda altyapıdan sosyal hizmetlere kadar farklı alanlarda hizmetleri ilçelerimizle buluşturmuştuk. Bizim bugüne kadar gönüllü olarak yaptığımız bu çalışmalar, artık Büyükşehir Belediyesi'nin yasal olarak görevi. Kırsalın ihtiyaçları doğrultusunda da yeni projeler hazırlamaya devam ediyor ve göçü tersine çeviriyoruz" dedi.

ÇİFTÇİNİN ÜRÜNÜ DEĞER KAZANIYOR
Bütünşehir yasası öncesinde mücavir alan sınırları dışında kalan bölgelere sosyal ve kültürel yatırımlar yapan Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınmaya yönelik ilk somut adımı dağ ilçelerinden Keles'te atmıştı. İşsizlik nedeniyle il genelinde en fazla göçün yaşandığı Orhaneli, Büyükorhan, Harmancık ve Keles'te yeni istihdam alanları oluşturmak, tarım ve hayvancılığı geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla kurulan Keles Süt Ürünleri Tesisi 2013 yılında üretime başladı. BESAŞ Süt Ürünleri Tesisi, 4 yılda 15 bin 584 ton süt alımı gerçekleştirerek bölge çiftçisine yaklaşık 15 milyon TL'nin üzerinde ödeme yaptı. Günlük 30 ton süt işleme kapasitesi bulunan tesislerde el değmeden en gelişmiş makine donanımı ile üretilen ürünler, kentin farklı noktalarındaki 120 BESAŞ büfesinde tüketiciyle buluşuyor. Mustafakemalpaşa, Osmangazi, Yenişehir ve Orhaneli ilçelerine 12 adet süt soğutma tankları yerleştirildi, Karacabey ve İnegöl'deki 4 mahalleye de Süt Toplama Merkezi kuruldu. Yenişehir Süt Üreticileri Birliği'ne ait olan peynir üretim tesisi de BESAŞ tarafından 12 yıllığına kiralandıktan sonra buraya 1 milyon 444 bin TL'ik yatırım yapıldı.

ÜRETİCİNİN YÜKÜ BÜYÜKŞEHİR'LE AZALDI
Ağır geçen kış şartları nedeniyle ağılları çöken ve küçükbaş hayvanları telef olan çiftçilerin de yardımına koşan Büyükşehir Belediyesi, 200 adet koyun ve 50 ton yem yardımında bulundu. Bunun yanı sıra yırtılan sera naylonları ve çöken çatıların onarımı için de çiftçilere malzeme desteği yapıldı. Arı yetiştiricilerine de 900 adet boş kovan dağıtımı yapılırken, besicilere 500 adet buzağı kulübesi dağıtıldı. İnegöl, Harmancık, Büyükorhan, Kestel ve Orhaneli'nin kırsal yerleşim alanlarında kullanılmak üzere 26 adet salça makinesi dağıtılırken, malçlı çilek fidesi dikiminde kullanılan 5 adet malç serme makinesi de Büyükorhan, Harmancık, Keles, Orhaneli ve Osmangazi ilçesindeki üreticilere dağıtıldı. Büyükşehir Belediyesi, her bölgenin farklı iklim ve toprak yapısını göz önünde bulundurarak çiftçilere, yaban mersini, ahududu, şeker otu, lavanta, hünnap, çörek otu tohumu, kızılcık, çilek, kestane, ceviz fidanı dağıtımı yaptı.

TARLADAN DÜNYA PAZARLARINA
Bursalı çiftçiler tarafından üretilen dünya çapında marka ürünlerin dünya pazarlarında yer bulmasını hedefleyen Tarım A.Ş. özellikle Avrupa'da düzenlenen tarım fuarlarında yaptığı temasların meyvesini toplamaya başladı. Bu temaslar sayesinde Yenişehir'den biber, kavun ve balkabağı, Osmangazi'den siyah incir, Gürsu ve Kestel'den ayva ve armut alıp, Hollanda ve Almanya'ya ihraç etti. Tarım A.Ş. tarafından 69 ton ayva, 45 ton armut, 22 ton siyah incir, 9 ton biber, 2 ton kavun ve 1.5 ton bal kabağı dünya pazarlarında tüketici ile buluşturulmuş oldu. Bu ihracatla yaklaşık 120 bin euroluk döviz girdisi sağlanırken, dünya pazarlarındaki temaslarını yoğunlaştıran Tarım A.Ş. yeni dönem için hedef büyüttü. Piyasaya bir denge unsuru olarak giren Tarım A.Ş. sayesinde iç piyasada fiyatı 1 liranın bile altına düşen ürünler 3-4 liraya alıcı bulurken, çiftçinin ürünü hem iç hem de dış piyasada daha çok kazandırmış oldu.

TESİSLEŞME HIZLA SÜRÜYOR TARLADAN DÜNYA PAZARLARINA
Tüm ilçelerin tarım potansiyeline uygun olarak her bölge için yeni tesisler projelendirilen Büyükşehir Belediyesi, kırmızı biber üretimiyle ön plana çıkan Mustafakemalpaşa ilçesinin Ovaazatlı mahallesine de biber kurutma tesisi kazandırdı. Yapımına İl Özel İdaresi tarafından başlanan ancak bir türlü çalıştırılamayan tesis, büyükşehir yasasının ardından Özel İdare'nin kapatılmasıyla ortada kaldı. Yarım kalan tesislerin bir an önce çalıştırılması amacıyla çalışmaları başlatan Büyükşehir Belediyesi, 1.5 milyon TL'lik ilave yatırımla tesisleri hizmete açtı. Bunun yanında ürün toplama merkezleri ve ürün kurutma alanlarıyla ürün kayıplarının en aza indirilmesi amaçlanıyor.

VERİMLİ TOPRAKLAR SUYLA BULUŞTU
Büyükşehir Belediyesi, tarımsal üretimin en temel ihtiyacı olan su sorunu da BUSKİ yatırımları ile çözüme kavuşturuyor. BUSKİ tarafından sadece 2 yılda 42 gölet, 21 sulama tesisi, 18 sulama ve ilaçlama havuzu yapılırken, yeni yatırımlarla 28 Bin dekar alanda sulu tarıma geçilmiş oldu. Orhaneli Topuk, İznik Tacir ve Hacıosman, İnegöl Kurşunlu, Yenişehir Alaylı, Kestel Osmaniye başta olmak üzere tamamlanan ve inşaatları devam eden sulama göletleri ve sulama tesisleri, aynı topraktan yılda birkaç ürün elde edilmesi sağlanacak ve bölge çiftçisinin de gelirleri artacak.
BİZE ULAŞIN