120 milyon dolarlık yatırım

ÇED olumlu kararı alan Bursa Çimento, 120 milyon dolarlık yatırımla ek üretim hattı kurup teknolojisini Avrupa standartlarının ötesine taşımayı hedefliyor

120 milyon dolarlık yatırım
Kurulduğu yıldan bu yana halka açık olma özelliğini sürdüren Bursa Çimento'nun Çimento Fabrikası Kapasite Artışı ve Atık Isıdan Enerji Üretim Tesisi Projesi'ne 'ÇED Raporu Olumlu' kararı çıktı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden yapılan duyuruda, 120 milyon dolar tutarındaki yatırımla kurulacak ilave üretim hattı ile teknolojide yenileme sağlanacak.

'STANDARTLARI GEÇECEĞİZ'
Bursa Çimento Genel Müdürü Osman Nemli, "Yatırımı yaparken temel hedefimiz kapasite artırımından daha çok teknolojik yenilenme ile Avrupa standartlarının dahi ötesinde örnek bir tesis olabilmek. Yeni yatırım ile kapasitemiz 1.8 milyon ton olacak. Yeni klinker hattının devreye girmesi ile eski fırınlar duracağından kapasite raporumuzda onaylanan değerler teorik olarak kalacak" dedi. Osman Nemli, atık ısıdan enerji üretim tesisinde bulunan 9 megavatlık kurulu güce 5 megavat daha ekleneceğine dikkat çekti.

YATIRIMLAR SÜRÜYOR
Bursa bölgesinin çimento ihtiyacını karşılamak için 1969 yılında kurulan Bursa Çimento'nun, 1 milyon 400 bin ton klinker üretimi ile toplam 2 milyon 850 bin ton çimento öğütme kapasitesine sahip olduğunu belirten Osman Nemli, geçen yıl teknoloji ve verimliliği artırmaya yönelik toplam 8 milyon 200 bin liralık yatırım yaptıklarını söyledi. Mevcut otomasyon sistemini sürekli iyileştirdiklerinin altını çizen Nemli, Bursa Çimentonun gelecekte yeni nesil çimento üretim tesisleri arasında yer alacağını belirtti.

1 YILDA 20 BİN TON FOSİL YAKIT TASARRUFU SAĞLADI
Bursa Çimento Genel Müdürü Osman Nemli yaptığı açıklamada, "2011 yılında devreye alınan atıktan türetilmiş yakıt hazırlama tesisi ile bugüne kadar Bursa ve bölgesinden ekonomik değerini yitirmiş 154 bin ton, 2016'da ise 34 bin ton sanayi atığını alternatif yakıt olarak kullandık. Sadece geçen yıl 20 bin ton fosil yakıt tasarrufu sağladık. Ayrıca 2013 yılından bu yana fabrika döner fırınından atılan ısıdan istifade edilerek üretilen elektrik enerjisi üretimi de tesisin ihtiyacının yüzde 25'ini karşılıyor. Bu yolla, her yıl 28 bin ton karbondioksit emisyonu azaltılıyor" dedi.
BİZE ULAŞIN