Hayvanseverlerden CHP’li belediyeye dava yağmuru

Daha önce yol ve kavşak yapımı için asırlık çınarları kesmesiyle gündeme gelen CHP’li Yalova Belediyesi’nin bu kez barınaktaki köpekleri katlettiği ortaya çıktı. Belediyeye 59 bin TL ceza kesildi. Cezayı yeterli bulmayan hayvanseverler belediyeye yüzlerce dava açtı

Hayvanseverlerden CHP’li belediyeye dava yağmuru
Geçtiğimiz yıllarda yol ve kavşak yapımları nedeniyle asırlık çınar ve ağaçların katledilmesi ile gündeme gelen Yalova, şimdide barınaktaki köpeklerin katledilmesi ile çalkalanıyor. Yalova Belediyesi'ne ait hayvan barınağında gerçekleştirilen köpek katliamı görüntülerinin sosyal medyada yayınlanması üzerine başlayan tepkiler çığ gibi büyüyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın başlattığı soruşturmanın ardından şimdi de dernekler ve duyarlı vatandaşlar Yalova Belediyesi'ne dava açıyor.

'KUMPAS' DEMİŞTİ
Sosyal medyada görüntülerin paylaşılmasından sonra arka arkaya açıklamalar yapan CHP'li Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, haberi yalanlamış ve danışmanı aracılığı ile, "Belediyemize kumpas kuruyorlar" şeklinde açıklamalar yapmıştı. Çıkan haberler sonrası hayvanseverler tarafından sosyal medyada adeta topa tutulan Başkan Salman, duyarlı vatandaşların büyük tepkisi ve baskısı sonrası tekrar açıklama yaparak görüntülerin gerçek olduğunu açıkladı. Görüntülerin yayınlanması üzerine çark eden ve yanlış anladığını söyleyen Salman, veteriner müdürü ve ekibini görevden aldığını açıkladı.

PARA CEZASI KESİLDİ
Şikâyetler üzerine harekete geçen Doğa Koruma ve Milli Parklar Yalova İl Müdürlüğü, kabahatli personel hakkında soruşturma açtı. Müdürlük, Yalova Belediyesi'ne Hayvanları Koruma Kanunu'nun 6. maddesi gereğince 39 bin 492 lira ve 14. maddesinin a bendinde yer alan 'ölü ve canlı hayvanlara zalimce işkence yapılması' konusuna istinaden 19 bin 656 lira olmak üzere toplam 59 bin 148 lira idari para cezası kesti. Kısa sürede örgütlenerek Yalova Belediyesi önünde bir basın açıklaması yapan hayvansever dernek temsilcileri, görevden almaların yetersiz olduğunu belirterek köpek katliamına neden olanların hapis cezası ile cezalandırılmaları konusunda davalar açtıklarını duyurdu.

HAPİS CEZASI VERİLSİN
Türkiye Hayvanları Koruma Konfederasyonu Yalova İl Temsilcisi Reyhan Ataman, yaşanan olaylardan dolayı büyük üzüntü duyduklarını söyledi. Ataman, "Veteriner İşleri Müdürü açığa alınmış ama bu yeterli değil. Onun lisansının alınmasını, hapis yatmasını istiyoruz. Öldürmüş olduğu hayvanların bedeli karşılığında hapis cezası almasını istiyoruz. Buradan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a ve devlet büyüklerimize, kendi partisinin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na sesleniyoruz ve gereğinin yapılmasını istiyoruz" dedi.

PAZARTESİ VE SALI "TEMİZLİK GÜNÜ" İDDİASI
Hayvansever vatandaşlardan Arif Ekim, "Veteriner İşleri Müdürü Erkut Ferhatoğlu'nun talimatıyla barınaktaki köpeklerin ilaçlarla vahşice öldürülmeleri, görevliler tarafından videolarla ispatlanmıştır. Veteriner İşleri Müdürü'nün barınma evinde her pazartesi ve salı günlerini 'temizlik günü' yani öldürme günü ilan ettiği, bakımevinde çalışan görevli tarafından itiraf edildi. Bu konu resmi kurumlarca da tutanak altına alınmıştır" iddiasında bulundu.
BİZE ULAŞIN