Marmarabirlik ihracatta yine şampiyon

Marmarabirlik, zeytin ve zeytinyağı sektöründeki başarılarına bir yenisini ekleyip üst üste 5’inci kez ihracat şampiyonu oldu. Başkan Asa, “Hedefimiz dünya markası olmak” dedi

Marmarabirlik ihracatta yine şampiyon
Dünyanın en büyük sofralık siyah zeytin üreticisi olan Marmarabirlik, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin 2016 yılı ihracat şampiyonları listesinde zeytin ve zeytinyağı sektöründe üst üste 5'inci kez şampiyon oldu. İhracat şampiyonlarına ödülleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşen TİM 24'ncü Olağan Genel Kurulu ve 2016 İhracat Şampiyonları Ödül Töreni'nde verildi. Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, "Zeytin ve Zeytinyağı İhracat Birinciliği Ödülü"nü, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'den aldı. Başkan Asa, bir kez daha ihracat şampiyonu olmaktan büyük gurur duyduklarını belirterek, "Bu ödülü 8 kooperatifimiz ve 32 bin ortağımız adına aldık. Marmarabirlik'in yine şampiyon olması, bizler için önemli bir motivasyon kaynağı oldu" dedi.

HEDEF 30 MİLYON DOLAR
Marmarabirlik'in 53 ülkeye ihracat yapan, Türkiye'nin sofralık siyah zeytin ihracatının yüzde 25'ini gerçekleştiren büyük bir firma haline geldiğini anlatan Asa, "Bu başarının altında birlik beraberlik ve ekip çalışması yatıyor. 2016 yılı itibariyle ihracatımız 6 Bin 190 tona ulaştı. Önümüzdeki yıllarda hedefimiz, ihracatımızı 30 milyon dolara taşıyarak, ülkemize döviz girdisi sağlamak ve Marmarabirlik'i dünya markası haline getirmektir" dedi.

YENİ PAZARLAR ARIYORUZ
İhracat hedeflerine ulaşmak için yeni pazarlar ihtiyaç olduğunu kaydeden Asa, "2017 yılında Ortadoğu ve Arap Yarımadası'nda önemli işbirlikleri yapacağız. Hindistan pazarıyla ilgileniyoruz" dedi. Marmarabirlik'in Turquality programı kapsamına alınması gerektiğini belirten Asa, "Bu destekten Marmarabirlik de faydalanırsa üretici kazanır; üretici kazanırsa ülke kazanır" dedi.
BİZE ULAŞIN