Görmese de 5 kıtada 5 zirveye tırmandı

Görmese de 5 kıtada 5 zirveye tırmandı

  • Marmara
  • Cumartesi 02.07.2017
Türkiye'nin görme engelli ilk dağcısı ve milli atleti Necdet Turhan, 15 yıl önce hedeflediği '5 Kıtada 5 Maraton 5 Zirve' adlı projesini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyor
Turhan: Akılcı bir hedefiniz varsa havlu atmadan kulvarınızda devam edersiniz. Önemli olan inanmak ve gerçekleştirmek istediğiniz süreçleri yüreğinizde hissetmek

Türkiye'nin görme engelli ilk dağcısı ve milli atleti o. Adı Necdet Turhan... 15 yıl önce bir hedef koydu. Bu hedefe göre '5 Kıtada 5 Maraton 5 Zirve" yapacaktı. Projesini geçen ay tamamlayarak, azmin engel tanımadığını herkese gösterdi. Balıkesir'de 1957'de dünyaya gelen Turhan, birkaç aylıkken polis olan babasının tayininin çıkması dolayısıyla ailesiyle Bursa'ya yerleşti. Ortaokulu tamamladıktan sonra gündüzleri çalışıp gece eğitimine devam eden Turhan, 23 yaşında başlayan kornea sorunları nedeniyle görme yeteneğini tümüyle kaybetti.

ŞEREF ÖĞRENCİSİ SEÇİLDİ
Tedavi sürecinden olumlu bir sonuç alamayan Turhan, 1987'de Körler Rehabilitasyon Merkezi'ne gitti. Daha sonra ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü'nü kazanan ve yatay geçiş yaptığı aynı üniversitenin Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü'nü 1994 yılında "şeref öğrencisi" olarak bitiren Turhan, bir fabrikada bir süre santral görevlisi olarak çalıştı. Yerel gazetelerde de bir süre çalışan Turhan, son iş yeri olan Nilüfer Belediyesi'nden 2 yıl önce emekli oldu. Gençlik yıllarında sporla uğraşan Turhan, bu kapsamda 2002'de '5 Kıtada 5 Maraton 5 Zirve' adlı projesini uygulamaya koydu. Turhan, projeyi geçen ay tamamlamayı başararak azmin engel tanımadığını gösterdi.

KİM DEMİŞ YAPAMAZSIN DİYE!
60 yaşındaki Necdet Turhan, spor yaşantısının ODTÜ'deki öğrencilik yıllarında başladığını, atletizm ve dağcılığa burada merak sardığını söyledi. Turhan, şunları anlattı: "Erciyes'e gittim, Ağrı tırmanışı yaptım. Atletizm altyapım da vardı. Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu tarafından New York Maratonu'na gönderildim. O dönemde maraton koşan, atletizm yapan, dağcılık yapan Türkiye'deki ilk görme engelli bendim. 40 kilometrelik New York Maratonu, ilk kez koştuğum maratondu. Türkiye'yi yurt dışında ilk kez görme engelli atlet olarak temsil etmenin gururunu yaşadım. Çok coşkuluydum. 'Koşuyordum, dağlara çıkıyordum. O halde neden 5 kıtada 5 maraton koşmayayım, 5 de tırmanış yapmayayım' dedim."

İŞTE PARMAK ISIRTAN KARNE
Turhan önce maratonları tamamlamış: "2002 New York, 2004 Atina Klasik Maratonu, 2005 Japonya Dünya Körler Maratonu, 2006 Sidney Maratonu ve 2007 Mısır- Luxor Maratonu oldu. Ağrı'ya 2002'de çıkmıştım. Yanımda ODTÜ Dağcılık ve Kış Sporları Antrenörü Nevzat Öntaş ile birlikte 2008'de Kilimanjaro'ya tırmandım. 2010'da Mont Blanc, 2014 'te Colorado- Sherman'a çıktım. Bu sene de Avustralya Kosciuszko tırmanışını da yaptım."

ENGELLER AŞILMAK, SORUNLAR ÇÖZÜLMEK İÇİNDİR
Bugüne kadar yaptığı çalışmalarında engelinin kendisine engel olmadığını vurgulayan Turhan şöyle dedi: "Bir yerde içsel enerjiniz varsa ve 'Ben yaparım' diyorsanız ve yapacağınıza inanıyorsanız önünüzdeki engelleri aşabilirsiniz. 15 yılık süre zarfında tarafımdan 'Engeller, aşılmak, sorunlar çözülmek içindir', 'Yaşamı sevmek için dilek, başarmak için emek gerek' ve 'Dağa göz değil, yürek tırmanır' şeklinde 3 slogan ortaya çıktı. Önemli olan inanmak ve gerçekleştirmek istediğiniz süreçleri yüreğinizde hissetmek. Her şey başarılabilir. Yeter ki gönlünüzü ortaya koyun. Akılcı planlar gerekiyor. Akılcı bir hedefiniz varsa havlu atmadan kulvarınızda devam ederseniz, muhakkak finale ulaşırsınız. Biz de karşımıza çıkan engelleri çözdük ve projemizi tamamladık."
BİZE ULAŞIN