Hayvanat Bahçesi’nin yeni misafirleri geldi

Hayvanat Bahçesi’nin yeni misafirleri geldi

1998’de 70 türle ziyaretçilerine kapılarını açan Bursa Hayvanat Bahçesi’nin tür sayısı fok ve penguenlerin katılımıyla 112’ye çıktı

  • Marmara
  • Cumartesi 02.07.2017
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, fok ve penguen barınakları ile soğuk iklim şartlarına alışkın bu hayvanlar için 6.5 milyon TL'ye mal edilen soğutma sistem odalarını inceledi. Altepe, hayvanat bahçesindeki gelişim ve dönüşümü yaklaşık 9 yıldır büyük bir heyecanla sürdürdüklerini ifade etti. Yapılan düzenlemelerle hayvanat bahçesinin alanının genişlediğini belirten Başkan Altepe, bu nedenle tür sayısının her geçen gün arttığını dile getirdi. Hayvanat bahçesi kurulduğunda 70 olan tür sayısının gösterilen ilgi ve verilen destekler sayesinde 112'ye çıktığını söyleyen Başkan Altepe, başlangıçta 600 olan hayvan sayısının da bin 200'e ulaştığını hatırlattı. Tür ve hayvan sayısının artmasıyla birlikte bahçenin çekim gücünün de arttığını ifade eden Başkan Altepe, "Çocuklarımızın doğal hayatı gördüğü, Türkiye'nin en önemli alanlarından olan hayvanat bahçemiz gelişimini hızla sürdürüyor. Avrupa Hayvanat Bahçeleri Birliği'ne üyeyiz. Bu üyelik sayesinde Avrupa'nın ve dünyanın değişik bölgelerinden farklı türlerdeki ayanları bedelsiz olarak Türkiye'ye getirebiliyoruz" dedi.

SUALTI SEYİR BÖLÜMÜ DE VAR
Fok balıklarının Almanya'nın Frankfurt kentindeki hayvanat bahçesinden, penguenlerin de Belçika'nın Antwerp bölgesindeki hayvanat bahçesinden getirildiğini kaydeden Başkan Altepe, 3 dönümlük inşaat alanına sahip bölgede foklar için 400 metrekare havuz, 200 metrekare karasal alan, penguenler için de 300 metrekare havuz, 300 metrekare de karasal alan imalatı yapıldığını vurguladı. Yine alanda su altı seyir bölümlerinin de oluşturulduğunu anlatan Altepe, "Hayvanlarımız için her türlü itinayı gösteriyoruz. Tüm çocuklarımızı fok ve penguenleri görmeye davet ediyorum" dedi.
BİZE ULAŞIN