Değirmenlikızık’a Osmanlı mahallesi

Tarihi bölge Değirmenlikızık kültürel dönüşümle turistlerin uğrak noktası olacak. Kurulacak olan Osmanlı mahallesi ilwe mahalle kültürünün yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması hedefleniyor

Değirmenlikızık’a Osmanlı mahallesi
Osmanlı'nın beylikten devlete geçiş dönemine tanıklık eden Yıldırım'da, tarihe sahip çıkılacak ve gelecek nesillere önemli bir eser kazandırılacak. Tarihi Kızık köylerinden biri olan Değirmenlikızık'ta yapılması planlanan Osmanlı mahallesi, mahalle kültürünün yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasının yanı sıra, yerli ve yabancı turistlerin ziyaret listelerine ekleyeceği önemli bir mekan oluşturulacak. 3 bin 400 metrekare çalışma alanına sahip olan ve bin 60 metrekarelik inşaat alanında yükselecek Osmanlı mahallesi projesi kapsamında, satış birimleri olan çarşı, mahalle konağı, kütüphane, kreş, dinlenme alanları ve çeşme yer alacak.

TARİHİ MERKEZ YILDIRIM
Osmanlı'nın Yıldırım'da yeniden hayat bulacağını aktaran Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, ilçenin, Osmanlı'nın beylikken Bursa'yı fethederek devlete geçişinde önemli bir anahtar olduğunu söyledi. Edebali, "Bu medeniyetin mirasçısı olarak ecdadımızın ruh katarak meydana getirdiği ve bizlere miras kalan şaheser yapılar gibi, kendi mimari üslup anlayışımızla gelecek nesillere değer katacak bir tarihi mekan bırakmak istiyoruz" dedi.

?ÖRNEK TEŞKİL EDECEK
Değirmenlikızık'ta yapılacak Osmanlı Mahallesi ile mahalle kültürünü, akrabalık ilişkilerini ve birlik-beraberlik değerlerini yaşatmayı hedeflediklerini belirten Başkan Edebali, "Toplumumuzu ayakta tutan en önemli değer mahalle kültürüdür. Biz de insanlarımızın yaşamıyla ilişkili olan projelerimizde ve hizmetlerimizde bu değeri temele koyarak çalışmalarımızı yürütüyoruz. Özellikle doğal güzelliklerinin yanında tarih turizmiyle önemli bir merkez konumundaki şehrimize yine aynı değere sahip turistik bir mekan kazandıracağız" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN