Karacabey Longozu turizme açılıyor

Bursa’nın önde gelen doğal güzelliklerinden Karacabey Longoz Ormanları için düğmeye basıldı. Bölgeyi kontrollü şekilde turizme açacak olan proje için kollar sıvandı

Karacabey Longozu turizme açılıyor
Karacabey Belediyesi tarafından hazırlanan ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı işbirliği ile hayata geçirilmesi planlanan 'Karacabey Longozu Projesi' kapsamında, önceki gün Karacabey Longozu'nda Orman ve Su İşleri Bakanlığı Bursa Şube Müdürü Ekrem Terzioğlu ve teknik personelle bir araya gelen Belediye Başkanı Ali Özkan, yetkililerle karşılıklı fikir alışverişinde bulundu. Özkan, "Projenin genel mantığına baktığımızda ormanın küçük bir kısmını kontrollü ve doğaya uygun bir şekilde turizme kazandırıp, geriye kalan büyük bölümünü ise doğaya bıraktığımızı göreceksiniz" dedi. Özkan, "Longozun Yeniköy'deki giriş kısmında yapılacak otoparkla araçlar orman içerisine alınmayacak. Ziyaretçiler bu noktada bisiklet, fayton gibi araçlarla orman içerisindeki belirlenen merkez noktaya taşınacak" diye konuştu. Proje içinde yer alan ikinci bölümde ise girişler halka kapalı tutulacak. Sadece araştırmacılar, akademisyenler, öğrenciler ve profesyoneller, çekimler için izin karşılığı diğer alana girilebilecek.

YABAN HAYATA KAMERALI ÇÖZÜM
Yapılan istişare toplantısında, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Bursa Şube Müdürü Ekrem Terzioğlu, kurulacak bir kamera sistemi ile ormandaki avcılık ve biokaçakçılık gibi faaliyetlerin de engelleneceğini söyledi. Başkan Ali Özkan da "kameralı sistem imkanını Longoz'a seve seve kurabiliriz" dedi.
BİZE ULAŞIN