Şarapnel parçaları şeref madalyam

Şarapnel parçaları şeref madalyam

15 Temmuz’un kahraman gazilerinden biri olan Bursalı Abdurrahman Kafkas, o gün helikopterden açılan ateş sonucu vücuduna saplanan 20 şarapnel parçasıyla yaşıyor

  • Marmara
  • Cumartesi 16.07.2017
FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde helikopterden açılan ateş sonucu yaralanan Abdurrahman Kafkas, vücudundaki 20 şarapnel parçasıyla yaşıyor. "Onlar benim şeref madalyalarım" diyen Kafkas, o gün giydiği tişört ve ayakkabısını ise hatıra olarak saklıyor.

GİYSİLERİNİ SAKLIYOR
Bursa'nın Orhaneli ilçesinde yaşayan 23 yaşındaki Abdurrahman Kafkas, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında ağabeyini ziyaret için gittiği Ankara'daydı. Darbe girişimi haberini alır almaz hainlere 'dur' demek için sokağa fırlayan Kafkas soluğu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin önünde aldı. Tankları engellemeye çalışan Kafkas, tam bu sırada darbeci hainlerin helikopterden açtığı ateş sonucu yaralandı. Şarapnel parçaları vücuduna saplandı. Hitit Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü'nü bitiren ve Uludağ Üniversitesinde memur olarak çalışmaya başlayan Kafkas o gün yaşadıklarını unutammıyor. Yaralandığı sırada tişörtünü çıkarıp bacağına saran, kendisini hastaneye taşıyarak hayatını kurtaran kişiyi ise halen arayan Kafkas, ayağından çıkarılan 2 şarapnel parçası ile o gün giydiği kanlı kıyafetleri ve ayakkabıyı ise hatıra olarak saklıyor.

O GECE KORKU YOKTU
O gece ağabeyi ile birbirlerini kaybettiklerini söyleyen Kafkas, yaşadıklarını şöyle anlatıyor: "Koşarken aklıma ağabeyim geldi, 'Acaba başına bir şey geldi mi?' diye düşündüm. Kaldırıma oturup ağabeyimi aramak için telefonumu çıkardım. O esnada vurulduğumu fark ettim. Ardından bir ağabey, beni hastaneye götürdü. Tedavim başladı. Sabaha kadar hastane civarı 6 kere bombalandı. Allah bizlerden korku duygusunu aldı o gece." Doktorların vücuduna saplanan şarapnel parçalarından 20'sinin kalıcı olacağını söylediğini dile getiren Kafkas, "Cumhurbaşkanımız bacağımdaki parçalar için talimat verdi ama doktorlar bir şey yapılamayacağını söyledi. Ayağımdaki 2 parça, yürümeye engel olacağı için Bursa'da alındı, 20'si vücudumda. Onlarla yaşıyorum, şeref madalyalarım halen vücudumda" diye konuştu. Helikopterden ateş açıldığında çevresindekilerin de vurulduğunu anlatan Kafkas şunları söyledi: "O an aklımdan çıkmıyor. Üzerinden bir yıl geçti ama etkisinden çıkamadım, rüyalarıma giriyor. O akşamki videoları izlerken, sanki tekrar vurulmuş gibi hissediyorum. Ülkemin yararına bir şey yaptığım için gururluyum" dedi.
BİZE ULAŞIN