İznik’in tarihi ayağa kalkıyor

İznik’in tarihi ayağa kalkıyor

Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen 650 yıllık İznik Yeşil Cami’nin önündeki 18 bin metrekarelik alan, tarihi konsepte uygun hale geliyor

Yaptığı tarih yatırımlarıyla Bursa'nın UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmesini sağlayan Büyükşehir Belediyesi, bu alandaki rotayı İznik'e çevirdi. Halen aday listede olan ve 4 ayrı medeniyete ev sahipliği yapan İznik'in de Dünya Miras Listesi'ne girmesi amacıyla yürütülen çalışmalar sürüyor.

İZNİK'E DEĞER KATACAK
Büyükşehir Belediyesi, restorasyonu tamamlanan İznik Yeşil Cami'nin bulunduğu alana bir kentsel tasarım projesi kazandırıyor. İmalatın başladığı çalışmalar kapsamında yaklaşık 18 Bin metrekare alana ayrıcalıklı bir kentsel tasarım projesi uygulanacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İznik Belediye Başkanı Osman Sargın ile birlikte İznik Yeşil Cami çevre düzenleme projesini yerinde inceledi. Tarihi ve kültürel birikimin Bursa'nın en büyük avantajı olduğunu ve bu eserleri ayağa kaldırarak ecdada olan vefa borcunu ödemeye çalıştıklarını dile getiren Başkan Altepe, "Halkımız için oturma alanları, yeşil alanları, rekreasyon düzenlemeleriyle bu alan hem Yeşil Cami'ye yakışır hale gelecek hem de İznik'e değer katacak" dedi. İznik Belediye Başkanı Osman Sargın da "Vatandaşlarımızın rahatlıkla oturabileceği kafeterya, alışveriş merkezi ve şadırvanla 18 bin metrekarelik alanda güzel bir çalışma yapılıyor. Yeşil Cami tarihi hüviyetine kavuşmuş oluyor. Biz hayal ediyoruz, Büyükşehir Belediyemiz gerçekleştiriyor" dedi.
BİZE ULAŞIN