Derede toplu balık ölümü tedirgin etti

Derede toplu balık ölümü tedirgin etti

Balıkesir sınırlarından gelerek Karacabey'den geçen Canbalı Deresi'nde yaşanan balık ölümleri, vatandaşların tedirgin etti. Dün sabah saatlerinde kıyıya vuran balıklar, balıkçılar tarafından fark edildi. Balıkların ölüm sebebin ortaya çıkarılması için inceleme başlatıldı.

İLK KEZ OLUYOR
Yaşanan balık ölümleri ile ilgili konuşan Karacabeyli balıkçı Yusuf Kenar, çocukluğundan beri Canbalı deresinden balık avladığını ve böyle bir durumla hiç karşılaşmadığını söyledi. Kenar, "Bu derelerin ruhsatlı balıkçısıyım. Geçimimi balıkçılıktan sağlıyorum. Buradan tuttuğum balıklarla 2 çocuk okuttum. Fakat şimdi bu derenin ve balıkların halini gördüğüm zaman üzüldüm. Geçimimizi sağladığımız yayın balıklarının nesli zaten tükeniyor. Yetkililerde bir an önce gerekli inceleme ve araştırmaların yapılmasını istiyoruz" dedi.

NUMUNE ALINDI
Karacabey İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cemer Erken, "Müdürlüğümüze bağlı Su Ürünleri Mühendisleri derede incelemelerini yaptı. Sudan ve balıklardan numuneler alındı. Fakat balıkların kokmuş olmasından dolayı açıkçası pek sağlıklı sonuç alınabileceğini düşünmüyoruz. Balıkların Balıkesir tarafından ölü olarak geldiğini tahmin ediyoruz. Araştırmalarımız sürüyor. Alınan numunelerden çıkan sonuçlara göre gerekli çalışmaları yapacağız" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN