Donanımlı oyuncular yetiştirmeliyiz

Geçmişten bugüne yetiştirdiği futbolcularla adından söz ettiren Bursaspor altyapısı, yeni yapılanma ile yıldız adaylarını Türk futboluna sunmaya hazırlanıyor

Donanımlı oyuncular yetiştirmeliyiz
Yeşil-beyazlı kulüpte sadece altyapı oyuncularının kullandığı Vakıfköy Orhan Özselek Sosyal Tesisleri'nde 20 antrenör gözetiminde yürütülen bilimsel çalışmalar ışığında, titiz bir eğitimden geçirilen 200 futbolcu adayı, "geleceğin yıldızı"' olabilmek için mücadele veriyor. Bursaspor Kulübü Gençlik Geliştirme Eğitim Direktörü Faruk Korkmaz daha önce 2007-2014 yılları arasında yürüttüğü görevine geçen ay yeniden döndüğünü hatırlattı. Kendisi görevden ayrıldıktan sonra altyapıda 5 koordinatörün değiştiğini ve bu nedenle devamlılık olmadığı için bir boşluk olduğunu ifade eden Korkmaz, "O arkadaşlarımız da uzun süre çalışma imkanı bulabilseydi bizden de başarılı olabilirlerdi. Burada anlatmak istediğim altyapılarda asıl olan devamlılıktır. Biz o dönemde devamlılığı yakaladığımız için çok başarılı olmuştuk" dedi.

OYUNCUA TAKIMDA KALAMIYOR
Korkmaz, 2007 yılında göreve geldiğinde 21 Yaş Altı takımında 1991-1992 doğumlu gençlerin oynadığını, o dönemde 1994, 1995, 1996 ve 1997 doğumlu çocuklara da ciddi yatırım yaparak 2-3 sene içinde karşılığını almaya başladıklarını belirtti. Korkmaz, iyi bir oyuncunun altyapıdan A takıma çıkmasının kolay ancak o oyuncunun orada kalmasının zor olduğunu vurguladı. Korkmaz şunları söyledi: "Oyuncu A takıma yükseliyor ama orada kalamıyor. Maalesef sistem buna müsaade etmiyor. Çünkü altyapılarda iki olay var. Birincisi altyapı eğitimi ikincisi bu oyuncuların A takıma intibak ve orada oynatma dönemi. Tüm Türkiye'deki gibi bizim de takıldığımız nokta, 19-22 yaş arasındaki oyuncularımızı A takımda, 14 yabancının oynadığı bir sistemde Süper Lig'de nasıl oynatabiliriz? Oturup ağlayacak halimiz yok. 14 yabancıyla yarışabilecek, daha kuvvetli, donanımlı oyuncular yetiştirmeliyiz. Bunun için 2-3 seneye ihtiyacımız var. Bundan sonra yukarıda kalan oyuncu sayısının artabileceği sözünü verebilirim."

Osmangazili Azra birinciliğe kulaç attı
Osmanga zi Belediyespor Kulübü sporcusu Azra Aksu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından organize edilen Kocaeli Açıksu Yüzme Şampiyonası'nda birinci oldu. Kocaeli Açıksu Yüzme Şampiyonası'nın ilk etabı Karamürsel Altın Kemer Halk Plajı'nda yapıldı. Bursa'yı temsilen şampiyonada yer alan Aksu 13 yaş kategorisinde 3 bin metrede 0.46.07'lık derecesiyle birincilik kürsüsüne çıktı.

Hatice Kübra İlgün tekvando şampiyonu
Uluda ğ Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencisi Hatice Kübra İlgün, Tayland'da yapılmakta olan 29. Üniversitelerarası Yaz Oyunları'nda tekvando branşında 57 kilogramda şampiyon oldu. İlgün, Tayland'da yapılmakta olan 29. Üniversitelerarası Yaz Oyunları'nda büyük başarıya imza attı. İlgün, yedi ay önce büyükler dünya şampiyonasında yenildiği için altın madalyayı kaptırdığı Koreli rakibini bu kez yenerek altın madalyanın sahibi oldu.

BİZE ULAŞIN