Küle dönen çarşıda büyük dönüşüm

İvazpaşa Çarşısı ile Yorgancılar Çarşısı arasında kalan bölümde çıkan yangının ardından başlatılan restorasyon tamamlandı. 52 dükkân yeniden yapıldı, çarşı ise kubbesinden zeminine kadar yenilendi

Küle dönen çarşıda büyük dönüşüm
İvazpaşa Çarşısı ile Yorgancılar Çarşısı arasında kalan bölgede 2015 yılının Ekim ayında çıkan yangında, 52 dükkan içindeki eşyalarla birlikte küle döndü. Şans eseri can kaybı ve yaralanmanın olmadığı olayın ardından Valiliğin de desteğiyle esnafın zararı İçişleri Bakanlığı tarafından karşılandı. Zarar gören dükkanların yanı sıra bölgenin bütünüyle dönüşümü için Büyükşehir Belediyesi devreye girdi.

İLK GÜNKÜ HALİNE DÖNDÜ
Kapalı Çarşı ve Hanlar Bölgesi'nde el değmedik tek yer olan ve Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyon projeleri hazırlanıp, ihalesi bile yapılan bölgedeki restorasyon çalışmaları yangının hemen ardından start aldı. Sadece yanan 52 dükkan değil 122 dükkanı da kapsayan bölgenin tamamı zeminden kubbelere ve cephe duvarlarına kadar ilk günkü orijinal haline getirildi. Büyükşehir Belediyesi olarak kent ziynetlerinin ayağa kaldırılması çalışmaları kapsamında Ulucami, Kapalı Çarşı ve Hanlar Bölgesi'nin ecdada yakışır hale getirildiğini hatırlatan Başkan Recep Altepe restorasyonun ardından esnafın da yavaş yavaş dükkanlarına taşınmaya başladığını söyledi. Başkan Altepe tarihi çarşıda ticari hareketliliğin kısa sürede hızlanacağını vurguladı.

ELDEN GEÇMEYEN YER KALMADI
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki Kültür ve Turizm Daire Başkanı Aziz Elbas ile restorasyonu tamamlanan çarşıda incelemelerde bulundu. Altepe "Bu bölgenin de aslına uygun restore edilmesi için projelerimizi hazırlayıp, ihaleyi de yapmıştık. Bu sırada yangın çıktı. Yangının ardından hemen uygulama projesine başladık. Kubbelerden zemine, cephe duvarlarından tabelalara kadar tarihi çarşı ilk günkü orijinal haline döndü" dedi.
BİZE ULAŞIN