Üreticinin yüzü Büyükşehir ile gülüyor

Üreticinin yüzü Büyükşehir ile gülüyor
Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin Tarım A.Ş. aracılığıyla yaptığı siyah incir ihracatı, üreticinin yüzünü bu yıl da güldürüyor. Geçtiğimiz yıl 1 liraya kadar düşen siyah incir fiyatı Büyükşehir Belediyesi'nin devreye girmesiyle 8 liraya kadar yükselirken, Bursa siyah inciri bu yıl da Danimarka ve Finlandiya pazarlarında alıcı buldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe bu yıl alımlara 10 liradan başladıklarını ve halen 8 liranın altına düşmediklerini belirterek, "Tek hedefimiz çiftçimizin yanında olduğumuzu göstermek" dedi.

REFAH SEVİYESİ ARTACAK
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki Bursa Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu ile birlikte Tarım A.Ş.'nin ihracat ürünlerinin ambalajlandığı depoyu gezdi. Altepe, kırsalın artık göç vermemesi, çiftçinin yüzünün gülmesi ve Özel İdare döneminde gerçekleşemeyen çalışmaların bir bir gerçekleşmesi için yoğun bir çaba harcadıklarını söyledi. Sulama göletleri ile sulu tarıma geçilmesi, daha kaliteli üretim yapılması ve en önemlisi de ürünlerin pazarlanması noktasında büyük bir gayret gösterdiklerini ifade eden Başkan Altepe, "Kurduğumuz Tarım A.Ş., Avrupa'nın her bölgesine, Berlin, Paris, Amsterdam, Finlandiya ve Danimarka'ya Bursa'da yetişen ürünleri gönderiyor. Geçtiğimiz yıl siyah incir fiyatı 1 liraya kadar düşünce devreye girmiştik ve fiyat 8 liraya kadar yükselmişti. Bu yıl da Tarım A.Ş olarak üreticinin yanında olduğumuzu göstermek için alımlar 10 lirada başladı ve 8 liranın altına düşmedi" dedi.

DANİMARKA YOLCUSU
Altepe "TIR'lar yükleniyor ve Bursa siyah inciri Danimarka ve Finlandiya'ya gidiyor. Her şey köylümüzün mutlu olması, daha fazla kazanması ve refah seviyesinin yükselmesi için" diye konuştu. Bursa Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu da Tarım A.Ş.'nin Bursa çiftçisinin ürettiği ürünleri Avrupa'nın değişik bölgelerine gönderiyor olmasının, ürünlerin değerinin korunması ve standardın yükselmesi adına önemli bir proje olduğunu söyledi. Dünyaca ünlü şeftali, armut, siyah incir, kiraz gibi ürünlerin Bursa'da üretildiğini hatırlatan Müezzinoğlu, "Geçen yıl incir fiyatlarının düşük olmasından üretici şikayetçiydi. Ama bu yıl farklı bir boyut kazandı. Büyükşehir'in kurduğu Tarım A.Ş. ürünleri hem alıyor hem de yurtdışına pazarlıyor. Bu üreticimize ayrı bir güven kaynağı ve fiyat standardı sağlıyor. Bu çalışma Büyükşehir algısının bu şekilde gelişmesine de katkı sağlayacaktır" dedi.
BİZE ULAŞIN