Dev sağlık üssü yükseliyor

Nilüfer Doğanköy’de 745 dönüm arazi üzerinde inşaatı süren Bursa Şehir Hastanesi 2019’da hizmete girecek. Bin 355 yataklı hastanenin hizmete girmesiyle birlikte Doğanköy bölgenin sağlık üssü olacak

Dev sağlık üssü yükseliyor
Doğanköy'de inşaatına devam edilen Bursa Şehir Hastanesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, hastanenin tamamlanmasıyla birlikte Bursa'nın ve bölgenin 3'üncü basamak sağlık hizmetleri alanında büyük ölçüde rahata kavuşacağını söyledi. Şehir Hastanesi'nin sadece Bursa'nın değil, bölgenin bir ihtiyacı olarak tasarlandığını vurgulayan Dr. Akan, "Hastanemiz, Bursa'nın her sene artan nüfusu göz önüne alındığında, geniş kapsamlı düşünülerek bölgesel nitelikte hizmet verecek şekilde tasarlandı. Tamamlandığında Bursa ve çevre illerine hizmet veren entegre bir sağlık kampüsü kazanmış olacağız" dedi.

HASTANELERİN YÜKÜ AZALACAK
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin, Bursa başta olmak üzere çevre illerle birlikte 5 milyon nüfusa 3'üncü basamak sağlık hizmeti verdiğini belirten Dr. Akan, "Bu bölgemizde artık 3'üncü basamak sağlık hizmetleri alanında hizmet verecek daha büyük bir hastane gerekiyordu. Şehir Hastanesi tamamlandığında Yüksek İhtisas Hastanesi'nin ve Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nin bu yükünü büyük ölçüde hafifletecek" diye konuştu.

İLERİ TEKNOLOJİYE SAHİP
Hastanenin kamu, özel ortaklığı kapsamında inşa edildiği bilgisini veren Dr. Akan, hastanenin dünya standartlarındaki ileri teknoloji medikal ekipmanları ile yalnızca bulunduğu bölgenin değil, Avrupa'nın da sayılı hastaneleri arasında yer alacağının altını çizdi. Hastane inşaatında olası bir depreme karşı sismik yalıtım sistemleri uygulandığını ifade eden Dr. Akan, "Deprem sırasında ve sonrasında hastane faaliyetlerini aksatmadan sürdürebilecek" dedi.

?2019'DA HİZMETE GİRECEK
Bursa Şehir Hastanesi'nin bin 355 yatak kapasitesine sahip olacağına dikkat çeken Dr. Akan, "Sağlık üssü 301 yataklı genel hastane, 264 yataklı onkoloji hastanesi, 197 yataklı kadın doğum ve çocuk hastanesi, 275 yataklı KVC hastanesi, 200 yataklı fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi, 100 yataklı yüksek güvenlikli adli psikiyatri hastanesi ve 18 psikiyatri yatağından oluşacak" dedi. Hastanenin içerisinde 216 yoğun bakım yatağı bulunacağını kaydeden Dr. Akan şunları söyledi: "Ayrıca 22 adet yeni doğan yoğun bakım yatağı, 45 ameliyathane ve 369 poliklinik odası yer alıyor. Kampus içerisinde bulunan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon hastanemizin inşaatında sona gelindi. Ana binamızda ve diğer bloklarda da çevre düzenlemeleriyle beraber inşaat çalışmaları hızlı bir şekilde devam ediyor. Bursa Şehir Hastanesi, 2019 yılı içerisinde vatandaşlarımıza hizmet vermeye başlayacak" dedi.
BİZE ULAŞIN