Dünyanın tarihi kentleri Bursa’da buluşacak

Dünya Tarihi Kentler Birliği’nin 16’ncı konferansı, Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Bursa’da gerçekleştirilecek

Dünyanın tarihi kentleri Bursa’da buluşacak
Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen 'Dünya Tarihi Kentler Birliği yönetim kurulu toplantısı, Tayyare Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Dünya Tarihi Kentler Birliği Yönetim Kurulu üyelerini Bursa'da buluşturan programda, 2018 yılında Bursa'da gerçekleştirilecek olan organizasyonla ilgili bilgiler kamuoyu ile paylaşıldı

"BÜYÜK BULUŞMA 2018'DE BURSA'DA"
Dünya Tarihi Kentler Birliği'nin Avusturya'da organize edilen 15'inci konferansında, birliğin 2 yılda bir gerçekleştirdiği büyük buluşmanın Bursa'da yapılması kararlaştırmıştı. 63 ülke ve bölgeden 113 üye kentin bulunduğu birliğin 16'ncı buluşması, 7 ila 9 Eylül 2018 tarihleri arasında Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde, Tayyare Kültür Merkezi'nde düzenlenerek, küreselleşmenin kültür ve yaşam biçimine etkileri görüşülecek.

"BURSA AYRICALIKLI BİR ŞEHİR"
Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdülkadir Karlık'ın birlik üyelerine Bursayı tanıttığı toplantıda Bursa'nın sahip olduğu değerler hazinesi ile ülkenin en ayrıcalıklı şehirlerinden biri olduğunu söyledi. Karlık, "Büyükşehir Belediyesi olarak tarumar olmuş, kaderine terk edilmiş, ilgi ve alaka bekleyen değerlerimizin ilk günkü heybetleriyle şehrimize yeniden kazandırılması için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Önceleri her gün önlerinden geçip de fark etmediğimiz yapılar, restorasyon çalışmaları sonrası fark edilen, hissedilen mekanlar olarak Bursa'ya yeniden kazandırılıyor" dedi.

'BÜYÜK BİR FIRSAT ELDE ETTİK'
Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Karlık, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Bursa ile şehirdeki tarihi ve kültürel mirasın, dünyanın farklı ülkelerinden gelen katılımcılara tanıtılması adına da organizasyonun büyük bir fırsat olacağını söyledi. Dünya Tarihi Kentler Birliği Genel Sekreteri Shigenori Shibata ise 2018 yılında 16'ncı konferansın Osmanlı'nın ilk başkenti Bursa'da yapılacak olmasının mutluluğunu yaşadığını ifade etti.
BİZE ULAŞIN