Videodan kimlik tespiti yapacak

Uludağ Üniversitesi doktora öğrencisi Saffet Vatansever’in geliştirdiği yazılım projesi ile internette sahte isimle paylaşılan videodan gerçek kimlik tespiti yapılabilecek

Videodan kimlik tespiti yapacak
Uludağ Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü'nün ASELSAN Araştırma Merkezi ile ortak yürüttüğü, sayısal videolar üzerinden adli kanıt toplama ve kimlik tespitine yönelik yazılım projesi Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından onaylandı.

İLK MEYVESİNİ VERDİ
Savunma Sanayii ile yapılacak proje çalışmalarını arttırmak amacıyla Savunma Sanayii Müsteşarlığı, savunma sanayii ile çalışan HAVELSAN, TAİ, TEİ, ROKETSAN, ASELSAN, ERMAKSAN, FİGES, FNSS ve Uludağ Üniversitesi arasında SAYP (Savunma Sanayiine Araştırmacı Yetiştirme Programı) imzalanan protokol ilk meyvesini verdi. İnternette paylaşılan video üzerinden adli kanıt toplamaya ve kimlik tespitine yarayan bir proje geliştiren Uludağ Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü doktora öğrencisi Saffet Vatansaver'e Savunma Sanayii Müsteşarlığından destek geldi. Müsteşarlık, proje için 83 bin TL'lik destek sağlayacak. Projeyle, sahte isimlerle yapılan video paylaşımlarından gerçek kimliklerin tespiti mümkün olabilecek. Yürütücülüğünü Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nden Doç. Dr. Ahmet Emir Dirik'in yapacağı projenin bir yıl sonra tamamlanması öngörülüyor.

3'ÜNCÜ NESİL ÜNİVERSİTE
Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve savunma sanayine yönelik üretim yapan sekiz firma ile 2016 yılında protokol imzaladıklarını hatırlatarak, bu kapsamda hem araştırmacı yetiştirmeye başladıklarını hem de projeler geliştirdiklerini söyledi. Projenin Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından desteklenmesinin üniversite için önemini vurgulayan Rektör Ulcay, "Bilimden üretime, üretimden ekonomiye değer kazandırarak, 3'üncü nesil üniversite hedefimize doğru hızla yol alıyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN