Sonbaharda solunum yolu enfeksiyonlarına dikkat

Sonbaharda solunum yolu enfeksiyonlarına dikkat
Özel Hayat Hastanesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Fulya Gürkan, sonbahar mevsiminde artış gösteren solunum yolu enfeksiyonları, bu enfeksiyonlardan korunma yolları ve de tedavi yöntemleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Sonbahar mevsiminde solunum yolu enfeksiyonu vakalarında artış yaşandığına dikkati çeken Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Fulya Gürkan, "Solunum yolu enfeksiyonları yüzde 70 ila 80 oranında virüslerle kalanı da bakteriler nedeniyle oluşmaktadır. Virüsler antibiyotiklerle öldürülemezler. Bu yüzden de her solunum yolu enfeksiyonunda antibiyotik kullanmak gereksizdir" dedi.

ANTİBİYO TİK GERE KSİZ
Solunum yolu enfeksiyonlarının yüzde 70 ila 80 oranında virüslerle, kalanı da bakteriler nedeniyle oluştuğuna dikkati çeken Dr. Gürkan, "Virüsler antibiyotiklerle öldürülemezler. Bu yüzden de her solunum yolu enfeksiyonunda antibiyotik kullanmak gereksizdir. Solunum yolu enfeksiyonları, nezle, grip, farenjit, sinuzit ve larenjit gibi üst solunum yolu enfeksiyonları ve bronşit, bronşiolit, zatüre ve verem gibi alt solunum yolu enfeksiyonlardır. Solunum yolu enfeksiyonlarında; burun akıntısı ve tıkanıklığı, ateş yüksekliği, öksürük, balgam, hapşırık, baş ağrısı, geniz akıntısı, boğaz ağrısı, iştahsızlık, göğüs ve kas ağrıları gibi şikayetler olabilir. Tedavide sigara dumanı olmayan bir ortamda istirahat, bol sıvı alımı, burun şikayetleri için damla, ağrı kesici ve ateş düşürücüler gibi şikayetlere yönelik tedavi yapılır" diye konuştu.

UYKU VE SPOR
Bazı tedavi edilmeyen solunum yolu enfeksiyonlarının, özellikle bağışıklık sistemi düşük kişilerde zatürreye kadar ilerleyebildiğine dikkat çeken Dr. Gürkan, "Vücut direncimizi yüksek tutmak için dengeli beslenmek, bol sıvı almak, yeterli uyku uyumak, spor yapmak, güneş ışığından faydalanmak gerekiyor. Hasta kişilerle temasta bulunmamak. Ellerimizi sık sık ve sabunla yıkamak gerekir. Riskli kişilerin grip aşılarını ve zatürre aşılarını yaptırmaları çok önemli" dedi.
BİZE ULAŞIN