Sağlıkta dönüşümün ikinci perdesi

Bursa’da sağlıkta dönüşümün birinci ayağı olan hastane yatırımları tamamlanıyor. Dönüşümün ikinci aşamasında koruyucu sağlık hizmetleri ön planda olacak

Sağlıkta dönüşümün ikinci perdesi
Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, devam eden sağlık yatırımları ve sağlıkta dönüşümün ikinci aşamasında Bursa'da yapılacak çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu. Bursa'da halen 6 hastane inşaatının devam ettiğine dikkat çeken Dr. Akan, sağlıkta dönüşümün ikinci ayağına geçileceğini ve bu alanda koruyucu sağlık hizmetlerinin ön plana çıkacağını söyledi.

"ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ
Sağlık alanında özellikle Bursa'da çok ciddi yatırım ve atılımın devam ettiğini belirten Dr. Akan, "Gemlik ve Yüksek İhtisas Kardivasküler Cerrahi Hastane'sinin yapımında sona gelindi. Yenişehir, Kestel, Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi ve Şehir Hastanesi'nin de inşaat çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Hastane yatırımlarımız en geç 2019'da bitecek ve bu yatırımlarımız uzun yıllar şehrimizin ihtiyaçlarını karşılayacak. Artık sağlıkta dönüşümün ikinci ayağına geçiyoruz. Bu aşamada Sağlık Bakanlığı'nın stratejik hedef planları doğrultusunda acil sağlık hizmetleri daha da güçlenecek. Nitelikli sağlıklı hizmetleri olan; yanık tedavisi, reimplantasyon, inme tedavi gibi hizmetlerin yanında koruyucu sağlık hizmetlerine ağırlık verilecek" dedi.

AİLE HEKİMLİĞİ
Koruyucu sağlık hizmetlerinin temel taşı olan aile hekimliği sisteminin güçlendirileceğinin altını çizen Dr. Akan, "Şu an Bursa'da yaklaşık 3 Bin 500 vatandaşımıza bir aile hekimi düşüyor. Kademeli olarak bu sayıyı iki bin hastaya bir aile hekimi düşecek seviyeye çekmek istiyoruz. Yine aile hekimlerimizin koruyucu sağlık hizmetlerinin sunumunda daha fazla ön planda olmaları için çalışmalar yürütüyoruz" dedi.

15 YENİ SAĞLIKLI YAŞAM MERKEZİ GELİYOR
Dönüşümün ikinci aşamasında sağlıklı yaşam merkezlerinin önem kazandığını belirten Dr. Akan, "Bursa'da şuan 4 tane sağlıklı yaşam merkezi bulunuyor. Osmangazi ve Mudanya'daki sağlıklı yaşam merkezlerimizin de yakın bir zamanda hizmete girecek. Yılsonuna kadar 15 yeni sağlıklı yaşam merkezinin ihalesine ve inşaatına başlamak istiyoruz. Yapılacak sağlıklı yaşam merkezlerinde obezite ile mücadele ve sağlıklı beslenme birimi, tütünle mücadele ve sigara bıraktırma polikliniği, gebe bilgilendirme sınıfı, annelik okulu, kadın sağlığı bölümleri, ergenlik problemleri çözümü ve takibi, internet bağımlılığıyla mücadele, diyabetik hasta birimi, kanser tarama gibi çeşitli sağlık hizmetleri veren birimler olacak" dedi.
Bursa'ya bölgesel nitelikte laboratuvar
BİZE ULAŞIN