Hastanede deprem tatbikatı

Tekirdağ'ın Çerkezköy İlçesi'nde özel İrmet Hastanesi'nde düzenlenen deprem tatbikatı gerçeği aratmadı. Tatbikatta senaryo gereği hastane bahçesine çıkarılan hastaların tedavileri, kurulan çadırlarda devam etti.

Hastanede deprem tatbikatı

Çerkezköy İlçesi'nde faaliyet gösteren İrmet Hastanesi, personelin deprem bilincini arttırmak için deprem tatbikatı düzenledi. Senaryoya göre deprem sirenlerinin çalmasının ardından hastane görevlileri yatan hastaları acil çıkış kapısından bir kısmını sedyelerle bir kısmına da yardım ederek hastane bahçesine çıkardı. Yetkililer ve personel hastanede yatan hastalar ile hastaneye muayene için gelen hastaları depremin başlamasıyla birlikte hastaneyi bir kaç dakika içinde boşaltı. Gerçeği aratmayan tatbikatta hastane bahçesine çıkarılan hastaların tedavisi kurulan çadırlarda devam etti.

Hastane Başhekimi Dr. Burç Baykaran hastanenin tüm birimlerinin en iyi şekilde ve her yönü ile görev yapması için koordinasyonu sağladı.

Senaryo gereği 6.5 şiddetinde gerçekleşen depremde yaralanan 100'ün üstündeki depremzedelerde hastaneye ambulanslar ve özel otomobillerle getirildi. Hastanenin acil girişinde hastane hekimleri ve personeli yaralıları bir kısmını dışarıda bir kısmı da acilde tedavi altına aldı. Gerçek depreme uygun şekilde gerçekleşen tatbikatta tüm İrmet Hastanesi personeli hekimleriyle birlikte olağanüstü bir gayret gösterdi. Senaryonun tamamlanmasının ardından hastane dışına çıkarılan yaşlı, genç ve bebeklerden oluşan hastalar daha sonra odalarına çıkarıldı.

İrmet Hastanesinde gerçekleşen deprem tatbikatını 112 Acil Komuta Merkezi Tekirdağ İl Müdürlüğü yetkililer tatbikatın bitimine kadar her aşamasını hem fotoğrafladı hem de videoya kaydetti. Aynı zamanda tatbikatta yer alan hastane personelinin her aşamadaki çalışmalarını da kayıt altına aldığı gözlemlendi. Yetkililer tatbikatın başarılı şekilde geçtiğini ve bu tür tatbikatlar her yıl tüm hastanelerde yaparak depreme karşı sağlık kuruluşlarının da hazır duruma getirildiğini ve can ve mal kaybının yaşanmamasını yada en aza indirmede önemli olduğunu vurguladı. İrmet Hastanesi Müdürü Alper Atasoy'da tatbikattın başarılı geçtiğini ve tüm hastane personelinin görevini layıkıyla yerine getirdiğini, böyle bir durumun yaşanmaması temennisinde bulundu.

BİZE ULAŞIN