Lisanslı depolamada hedefimiz 50 bin ton

Lüleburgaz Ticaret Borsası Başkanı Kenan Var, bölgede üretilen tahılın saklanması için önem arz eden lisanslı depoculuk hizmetinde büyük aşama kaydedildiğini söyledi. Var, “Depolama hizmetinde hedefimiz 50 bin ton saklama kapasitesi“ dedi

Lisanslı depolamada hedefimiz 50 bin ton
Lüleburgaz Ticaret Borsası Başkanı Kenan Var, bölgede üretilen tahılın depolanmasında hedefin 50 bin ton olduğunu söyledi. Başkan Var, 2009 yılında 9 milyon TL yatırımla yapımına başlanan lisanslı depoculuk tesislerinin 2011 yılında 20 bin ton olarak hizmete alındığını anlattı. Var, "Lüleburgaz çiftçisi başta olmak üzere bölge çiftçilerine hizmet veren lisanslı depoculuk hizmetini 2017'deki yatırımlarla 35 bin tona çıkardık. Hedefimiz depolama hizmetinde 50 bin tona ulaşmak. Günlük boşaltma kapasitemizi de bin 200 tondan 2 bin tona çıkarıyoruz. Ayrıca 2 milyon TL yatırımla Lüleburgaz Ticaret Borsası yönetim binası ve satış salonundan oluşan kompleksi de bu yıl sonunda bitirmeyi hedefliyoruz" dedi.

BOZULMADAN SAKLANIYOR
"Lisanslı depoculuğun çiftçilerimize katkısı büyük" diye Başkan Var, "Lisanslı depoda buğdayınıza stopaj vergisi ödemiyorsunuz buda yüzde 2 , depodan ürün çıkışı yapılmadan elektronik ortamda yapılan satışlarda KDV ve gelir vergisi yok. Ayrıca çiftçimizin buğdayını en değerli şekilde satın almayı ve ilk günkü kalitesi bozulmadan uzun süreli lisanslı depolarda korumayı taahhüt ediyoruz" diye konuştu.

RİSKE KARŞI SİGORTALI
Var, "Tesisimizde sağlıklı ve güvenli ortamda depolama yapılıyor. Sınıf ve kalite tasnifi yapılan depoya teslim edilen ürünler tüm risklere karşı sigortalı" dedi.

ÇİFTÇİMİZ BİZE GÜVENSİN
Var, "Un sanayisi için önemli olan sınıflandırma yetki belgesine sahibiz. Bu ne demek ürünleri kalitesine göre ayırıp depoluyoruz demek bu sistem sayesinde fabrikalarımız hangi kalitede buğday istiyor ise devamlı olarak o kalitede buğday alıyor demek. Çiftçilerimiz bize güvensin. Onlar için kurulan bu sistemi ve haklarını sonuna kadar kullansınlar" dedi.
BİZE ULAŞIN