Gıda sektörünün buluştu devleri

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından düzenlenen 4. Bursa Uluslararası Gıda Kongresi’nde 25 ülkeden 200 iş adamını Bursa iş dünyasıyla bir araya geldi

Gıda sektörünün buluştu devleri
Gıda Sektöründe Yeni Yaklaşımlar' temasıyla düzenlenen 4. Bursa Uluslararası Gıda Kongresi başladı. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi'ndeki (AKKM) kongrenin açılış töreninde yaptığı konuşmada, dünya ekonomileri için enerjiyle birlikte en stratejik sektörlerin başında gıda ve tarımın geldiğini söyledi.

DÜNYADA 7'NCİ SIRADA
Türkiye'nin zengin enerji kaynaklarına sahip olmadığını belirten Burkay, "Küresel politikalarda da belirleyici olan tarım ve gıda kaynakları konusunda Türkiye, çok ciddi bir potansiyel taşımaktadır. Dünyada yüzölçümü olarak 37. sırada, ekilebilir arazi büyüklüğünde ise 12. sıradayız. Neredeyse her çeşit ürün yetiştirme potansiyeline sahip, 4 mevsimi bir arada yaşayan ender ülkeler arasındayız. Bu imkanlar, bizlere ekonomik zenginleşme yolunda eşsiz fırsatlar sunmaktadır" dedi. Türk tarım sektörünün bin 600'den fazla ürünle 180'i aşkın ülkeye ulaştığına dikkati çeken Burkay, şöyle devam etti: "Bereketli toprakları, üretim kabiliyeti ve kalkınmaya dönük desteklerle Avrupa'nın zirvesine, dünyada ise 7. sıraya kadar yükseldiğimiz tarım sektöründe, inanıyorum ki çok daha büyük başarılara ulaşacağız. Ülkemizin stratejik değişiminin ve dönüşüm sürecinin en iyi örnekleri arasında bulunan tarımda verimliliği artırmak ve yeni fırsatlara yönelmek, öncelikli hedefler arasında olmalıdır. Çünkü ülkeler artık salt tarımsal üretime odaklanmak yerine bu işin teknolojisine, Ar-Ge'sine ve inovasyonuna da yatırım yapıyor. Örneğin 42 bin kilometrekare yüzölçümüyle Konya büyüklüğündeki Hollanda'nın her yıl 90 milyar doların üzerindeki tarımsal ihracatının altında verimli üretim modeli ve Ar-Ge yatırımları var. Topraklarının sadece yüzde 20'si tarıma elverişli İsrail de neredeyse tüm tarımsal ihtiyacını üretimiyle karşılıyor."
BİZE ULAŞIN