Bursa Bıçak Müzesi açıldı

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından şehir adına en önemli el sanatlarından olan bıçakçılığın ölümsüzleştirileceği Bursa Bıçak Müzesi açıldı.

Bursa Bıçak Müzesi açıldı

Müzenin açılışında dans grupları yöresel dansları ve bıçak şovları sergiledi. Açılış törenine Bursa Valisi İzzettin Küçük, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Başkanı Prof. Dr. Mehmet Sözen, Bursa Bıçakçılar Derneği Başkanı Fatih Adliğ ve bıçak ustalarıyla sanatkarlar katıldı. Başkan Altepe, burada yaptığı konuşmasında, tarih başkenti ve sanatkarlar şehri Bursa'ya güzel bir müze daha kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Altepe, "Bursa Bıçak Müzesi, Vakıflar Bölge Müdürlüğüne ait ve yeniden restore edilen 1700 ve 1800'lü yıllara ait iki adet tarihi yapıdan oluşuyor. Burası çevresiyle, bahçesiyle, duvarlarıyla mahalleye değer katan bir kent ziyneti oldu. Dedelerimizin, babalarımızın mesleği. Bizim de yaşadığımız güzel meslek. Aynı zamanda ben de bir bıçak sanatkarıyım. Her türlü bıçağı yapıp çeliğine suyunu da veriyorum. Okulda okurken bir yandan da bıçakları da en güzel şekilde yaptık. Bugün burada bıçakçılığın en güzel şekilde serüveninin anlatılacağı, tanıtılacağı, sunulacağı, gerçekten Türkiye'ye örnek bu konuda alanında lider bir müzeyi açıyoruz" diye konuştu.

Bursa Valisi İzzettin Küçük ise, Bursa'nın en büyük gücünün geçmişi geleceğe taşıma kapasitesinden kaynaklandığına vurgu yaptı. Vali Küçük, "Pek çok şehir ve ülke geçmişle kopar ve geleceği inşa etmeye çalışır, ama sadece patinaj yapar. Gelecek ancak ve ancak geçmişi ele alarak, onu işleyerek, onu yeni bir ruh ve anlayışla inşa ederek kurulabilir. Bursa geçmişini, geleceğe işleyerek taşıyan bir şehir. Bursa pek çok sanata, zanaata ev sahipliği yapmış bir şehirdir. Kapalı Çarşı ve Kozahan bunun en büyük şahididir" açıklamasında bulundu.

Konuşmaların ardından müze, protokol üyeleri ve sanatkarlar tarafından kurdele kesilmesi ile açıldı.

BİZE ULAŞIN