İnegöl Ayçiçeği Masal Köyü Parkı ay sonunda açılacak

İnegöl Ayçiçeği Masal Köyü Parkı ay sonunda açılacak

Bursa'nın İnegöl İlçesinde yaptırılmakta olan Ayçiçeği Masal Köyü Parkında çalışmalar tamamlanmak üzere.

  • DHA
  • Marmara
  • Salı 03.10.2017 16:52

Ekim ayı sonunda açılışının yapılması planlanan Masal Köyü Parkında devam eden son rötuşları yerinde inceleyen İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, parkın bölge için bir çekim merkezi olacağını ifade etti. Parkın yapımına 2,5 milyon TL harcanacak.

Hayata geçirdiği projelerle şehri geleceğe taşıyan İnegöl Belediyesi, Akhisar Mahallesi'nde ilçe halkının uğrak yerlerinden biri olacak bir projeyi daha hizmete açmak için gün sayıyor. İnegöllülerin heyecanla tamamlanmasını beklediği Ayçiçeği Masal Köyü Parkındaki çalışmalarda sona gelinirken, Ekim ayı sonunda Masal Köyü Parkının ilçe halkına hizmet vermeye başlaması planlanıyor.

İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, beraberindeki Başkan Vekili Turgay Yel, Başkan Yardımcıları Alper Taban, Adil Kansu, Eşref Yiğit, Gülhan Şahin ve Sabri Günaydın, AK Parti İlçe Başkanı Adem Demirel ve Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte son rötuşları yapılan Masal Köyü Parkında incelemelerde bulundu. Etrafı sur şeklinde örülmüş duvarlarla çevrilen ve içerisinde tarihi değerlerimizi barındıran, çocukların eğlenirken öğrenecekleri tesiste devam eden çalışmalar yerinde incelendi. İnceleme sonrası bir açıklama yapan Başkan Aktaş, Masal Köyü Parkının önemsedikleri bir proje olduğuna dikkat çekerek "Bugünün yarını, yarının umudu olan geleceğimizin teminatı çocuklarımızın gelişimine ciddi katkı verecek, onların eğlenerek öğrenecekleri bir ortamı sağlayacak Masal Köyü Parkı bizim çok önemsediğimiz bir proje. Çalışmalar da şu anda son aşamada" dedi.

MASAL KÖYÜ PARKINDA NELER OLACAK?

Masal Köyü Parkı hakkında teknik bilgiler de veren Aktaş, şöyle devam etti: "Peki, neler var Ayçiçeği Masal Köyü Parkımızda? İcatlarıyla ve göstermiş oldukları kahramanlıklarıyla günümüze ışık tutmuş ve yön vermiş 8 Türk büyüğümüzü ve Fatih Sultan Mehmed Han'ın İstanbul'un fethi sırasında karadan gemileri yürütme hadisesini heykellerle canlandırdık. İlk Türk uçağını yapan Vecihi Hürkuş, dünyada ilk uçan adam olan Hazerfen Ahmed Çelebi, hikayeleriyle bizi güldürürken düşündüren Nasreddin Hoca, Orta Asya'da anlattığı hikayelerle kültür dünyamızda efsaneleşmiş ismi Dede Korkut, Bursamızın sembollerinden ve geleneksel Türk gölge oyunun yapı taşlarından olan Hacivat- Karagöz, beşikteki bebeğini bırakarak savaşa mermi taşıyan Türk kadınlarının sembol ismi Nene Hatun, İstanbul'un Fethinde önemli rol oynamış Ulubatlı Hasan ve İstanbul'u 21 yaşında fethetme başarısı göstererek bir çağı kapatıp bir çağı açan Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet. Bunun dışında masal köyümüze adını veren ve alanın aydınlatmalarıyla da öne çıkarmayı hedeflediğimiz bölgemizde üretimi yüksek ayçiçeği figürleri bulunmakta."

BİZE ULAŞIN