Kırsal kalkınmada öncü şehir Bursa

Bursa Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınma çalışmaları kapsamında kaliteli üretimden ambalajlamaya kadar her alanda çiftçiye destek vermeyi sürdürüyor. Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın kırsal kalkınmada öncü olduğunu söyledi. Altepe, “Bursa hızla gelişiyor” dedi

Kırsal kalkınmada öncü şehir Bursa

Büyükşehir Belediyesi'nce kurulan Tarım A.Ş., Bursalı çiftçinin ürünlerine dünya pazarlarında yer buldu. Üreticiye her alanda ciddi desteklemeler yaptıklarını dile getieren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Büyükşehir Belediyesi'nin hizmetleriyle kentin her köşesine ulaştığını ve Bursa'nın kırsal kalkınmada öncü olduğunu söyledi.

ÇİFTÇİNİN YÜZÜ GÜLÜYOR
Bursa'yı daha sağlıklı ve yaşanılır bir kent haline getirmek amacıyla ulaşımdan tarihi mirasa, altyapıdan spora kadar her alanda önemli projeleri hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, bütünşehir yasasının ardından rotayı kırsal kalkınmaya çevirdi. Bu hedef doğrultusunda Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ve Tarım A.Ş'yi ilk kuran belediye olan Büyükşehir Belediyesi, 17 ilçenin kırsal bölgelerini kapsamayan tarımsal kalkınma projeleri hazırladı. Hazırlanan projeler bir bir hayata geçirilirken, tarımsal üretim ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin de yüzleri gülmeye başladı.

TARLADAN DÜNYA PAZARLARINA
Bursalı çiftçiler tarafından üretilen marka ürünlerin dünya pazarlarında yer bulmasını hedefleyen Tarım A.Ş. özellikle Avrupa'da düzenlenen tarım fuarlarında yaptığı temasların meyvesini toplamaya başladı. Bu temaslar sayesinde Yenişehir'den biber, kavun ve balkabağı, Osmangazi'den siyah incir, Gürsu ve Kestel'den ayva ve armut alıp, Hollanda ve Almanya'ya ihraç etti. Tarım A.Ş. tarafından 69 ton ayva, 45 ton armut, 22 ton siyah incir, 9 ton biber, 2 ton kavun ve 1,5 ton bal kabağı dünya pazarlarında tüketici ile buluşturulmuş oldu. Bu ihracatla yaklaşık 120 bin euroluk döviz girdisi sağlanırken, dünya pazarlarındaki temaslarını yoğunlaştıran Tarım A.Ş. 2017 yılı için de hedef büyüttü.

ÜRÜNLERİN DEĞERİ ARTTI
Bütünşehir yasası öncesinde mücavir alan sınırları dışında kalan bölgelere sosyokültürel yatırımlar yapan Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınmaya yönelik ilk somut adımı dağ ilçelerinden Keles'te atmıştı. İşsizlik nedeniyle il genelinde en fazla göçün yaşandığı Orhaneli, Büyükorhan, Harmancık ve Keles'te yeni istihdam alanları oluşturmak, tarım ve hayvancılığı geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla kurulan Keles Süt Ürünleri Tesisi 2013 yılında üretime başladı. BESAŞ Süt Ürünleri Tesisi, 3 yılda 9 bin 584 ton süt alımı gerçekleştirerek bölge çiftçisine 10 milyon TL'nin üzerinde ödeme yaptı. Günlük 30 ton süt işleme kapasitesi bulunan tesislerde el değmeden en gelişmiş makine donanımı ile üretilen ürünler, kentin farklı noktalarındaki 120 BESAŞ büfesinde tüketiciyle buluşuyor.

İLÇELERİN ÜRETİMİNE UYGUN TESİSLER
Tüm ilçelerin tarım potansiyeline uygun olarak her bölge için yeni tesisler projelendirilen Büyükşehir Belediyesi, kırmızıbiber üretimiyle ön plana çıkan Mustafakemalpaşa ilçesinin Ovaazatlı mahallesine de biber kurutma tesisi kazandırdı. Yapımına İl Özel İdaresi tarafından başlanan ancak bir türlü çalıştırılamayan tesis, büyükşehir yasasının ardından Özel İdare'nin kapatılmasıyla ortada kaldı. Yarım kalan tesislerin bir an önce çalıştırılması amacıyla çalışmaları başlatan Büyükşehir Belediyesi, eksiklikleri hemen tamamlanan biber kurutma tesisini bölge halkının kullanımına açtı. Aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi, İznik Boyalıca'ya da bir ürün toplama tesisi kazandırdı.

TOPRAK SUYLA BULUŞUYOR
Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı ile Tarım şirketini kurduktan sonra her bölgenin ihtiyacına yönelik projeleri devreye alan Büyükşehir Belediyesi, özellikleri üretim kapasitesinin artırılmasına yönelik olarak sulama göleti inşaatlarına ağırlık verdi. İznik ilçesine bağlı Hacıosman Mahallesi'nde bölge halkının yoğun talepleri üzerine çalışmalara geçtiğimiz yıl başlayan Büyükşehir Belediyesi, sulama göleti inşaatını tamamladı. Su tutulmaya başlanan ve yaklaşık 120 dekar alanda sulu tarıma geçilmesini sağlayan gölet ile bölgedeki ürün çeşitliliği ve kalitesi artacak, böylelikle çiftçinin gelirleri de katlanacak. Büyükşehir Belediyesi himayesinde BUSKİ tarafından Yenişehir'in Terziler Mahallesi'nde yaptırılan gölet hizmete açıldı. Sulamaya açılan sahası yaklaşık 3 bin 700 dekar ve 642 bin metreküp faydalı depolama hacmine sahip olan gölet, Terziler ve çevresine hizmet edecek ve göletten yaklaşık 300 hane faydalanacak. Yine İznik'in Tacir, Orhaneli'nin Topuk ve İnegöl'ün Süle mahallelerine yaptırılan ve yıl içinde aynı topraktan birden fazla ürün alınmasını sağlayacak olan sulama göleti inşaatları da hızla sürüyor. TARIMSAL DESTEKLER SÜRÜYOR
Geçen yıl ağır geçen kış şartları nedeniyle ağılları çöken ve küçükbaş hayvanları telef olan çiftçilerin de yardımına koşan Büyükşehir Belediyesi, 200 adet koyun ve 50 ton yem yardımında bulundu. Bunun yanı sıra yırtılan sera naylonları ve çöken çatıların onarımı için de çiftçilere malzeme desteği yapıldı. Arı yetiştiricilerine de 900 adet boş kovan dağıtımı yapılırken, besicilere buzağı kulübeleri dağıtıldı. İnegöl, Harmancık, Büyükorhan, Kestel ve Orhaneli'nin kırsal yerleşim alanlarında kullanılmak üzere salça makinesi dağıtılırken, malçlı çilek fidesi dikiminde kullanılan 5 adet malç serme makinesi de Büyükorhan, Harmancık, Keles, Orhaneli ve Osmangazi ilçesindeki üreticilere dağıtıldı. Yine kaliteli çilek üretiminin sağlanması amacıyla çilek yetiştiriciliğinin yaygın olduğu ilçelerde 1,5 milyon adet çilek fidesi dağıtımına başlanırken, ceviz üretiminin yaygın olduğu ilçelerde de ceviz fidanı, kestane üretiminin yoğun olduğu ilçelerde de kestane fidanı dağıtıldı.

KAZ YETİŞTİRİCİLİĞİNE TEŞVİK
Bursa'nın sahip olduğu tarım potansiyelini en iyi şekilde değerlendirip, kırsalda kalkınmayı sağlayarak, tersine göçü başlatma hedefiyle son iki yıldır rotayı kırsal bölgelere çeviren Büyükşehir Belediyesi, hayvansal üretimi çeşitlendirmeye başladı. Türkiye'de en çok Kars, Erzurum, Ağrı ve Van illerinde, tamamen köy koşullarında, ailenin kendi et ihtiyacının bir kısmını karşılamaya yönelik yapılan kaz yetiştiriciliği, Bursalı üretici için yeni bir üretim alanı oluyor. Yüksek besleyici değeri yanında düşük yağ ve kolesterol içeriği bakımından sağlıklı bir ete sahip olan kaz, ciğeri ve tüyü ile de önemli bir ekonomik değer taşıyor. Tarla tarımında yabancı otla mücadelede kullanılabilen, yabani otları tanıyarak, esas bitkilere zarar vermeden yiyen ve tarımsal ilaç kullanmadan endüstriyel bitkilerin yabancı ot mücadelesinde kullanılan kazların Bursa'da da yaygın üretimi için düğmeye basıldı. Büyükşehir Belediyesi'nin tarım şirketi tarafından geliştirilen proje kapsamında 15 yetiştiriciye kaz yetiştiriciliğiyle ilgili eğitimler verildi. Projede yer alan 15 üreticiye kişi başı 100'er adet olmak üzere bin 500 adet kaz civcivi, 10'ar adet yemlik, 10'ar adet suluk ve 2'şer ton yem dağıtıldı.

KÖYLERİN YAŞAM KALİTESİ ARTIYOR
Göçü önlemenin tek yolunun ilçe ve köylerde halkın talebi olan yaşam kalitesini artırmak olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Recep Altepe, "Büyükşehir yasası gündemde yokken de biz bu yöndeki çalışmalarımızı başlatmıştık. Talepler doğrultusunda altyapıdan sosyal hizmetlere kadar farklı alanlarda hizmetleri ilçelerimizle buluşturmuştuk. Bizim bugüne kadar gönüllü olarak yaptığımız bu çalışmalar, artık Büyükşehir Belediyesi'nin yasal olarak görevi. Bu yasaya en hazırlıklı illerin başında geliyoruz. Tarıma ve kırsala yapılan hizmetlerde birinci sıradayız. Şu anda bu yaptığımız çalışmalar, dünya tarafından takip ediliyor. Bursa, hızla gelişiyor. Başkalarına konuşmak, bizlere de eser bırakmak düşüyor. Bizler insanımızın yüzünü güldüren eserleri önemsiyoruz, kırsal kesimin gelişmesini istiyoruz. Kırsalda üretimin artmasını, üreticinin daha fazla kazanmasını ve göçün önlenmesini ve buradaki halkımızın mutlu olmasını hedefliyoruz" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN