Yaşam kalitesi en yüksek şehir

Bursa, dünyada ‘yaşam kalitesi en yüksek şehirler’ sıralamasında 21’inci sıraya yükseldi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Bursa Türkiye’nin yaşam kalitesi en yüksek şehri” dedi

Yaşam kalitesi en yüksek şehir
Dünya genelinde binlerce kenti yaşam kalitesi standartlarına göre kıyaslayıp her yıl 'Yaşam Kalitesi En Yüksek Şehirler' listesi oluşturan uluslararası derecelendirme kuruluşu Numbeo'nun listesine ilk olarak kez 48'nci sıradan giren Bursa her yıl daha da yukarılara çıkarak 21'inci sıraya kadar yükseldi. Bursa Büyükşehir Belediyesi, şehre her alanda kazandırdığı yatırımlarının meyvesini toplamaya devam ediyor. Tarihi ve kültürel miras alanında yapılan yatırımlarla Bursa'nın UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınmasını sağlayan Büyükşehir Belediyesi'nin kente kazandırdığı yeni stadyum da hem Avrupa'nın en prestijli mimarlık ödülünü almış hem de dünyanın heyecan verici 10 stadyumu arasında gösterilmişti. Bunun yanında İznik Gölü içinde bulunan Batık Bazilika, dünya genelinde 2014 yılının en önemli 10 keşfi arasında yer alırken, Bursa ilk kez Avrupa Komisyonu tarafından '2017 Avrupa Yeşil Başkenti' unvanına aday şehirlerarasına girmişti. Dünya genelinde bu yıl 6628 kenti yaşam kalitesi standartlarına göre kıyaslayıp her yıl 'Yaşam Kalitesi En Yüksek Şehirler' listesi oluşturan Numbeo'nun listesine 5 yıl önce 48'inci sıradan giren Bursa, geçen yıl 28'inci sıraya, bu yıl ise 21'inci sıraya yükseldi. Bursa, aldığı dereceyle yaşam kalitesini yeniden tescillemiş oldu.

TÜRKİYE'DE BİRİNCİ
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Türkiye ve dünyaya örnek yatırımlarla Bursa'nın bundan sonra daha da fazla dünya gündeminde yer alacağını belirterek, sıralamada 7 basamak daha yükselen Bursa'nın yaşanabilir çağdaş bir kent olma yolunda emin adımlarla yoluna devam ettiğini ifade etti. Yayımlanan listeye göre Bursa'nın Türkiye'nin yaşam kalitesi en yüksek şehri olduğunun bir kez daha tescillendiğini ve son listede başka bir şehrin bulunmadığını vurgulayan Başkan Altepe, "5 yıl önce Türkiye'de birinci, dünyada da 48'inci ilan edilmiştik. Her geçen yıl kademeleri yükseltiyoruz. En son geçen yıl 28'inci sıraya yükselmiştik. Yapılan son çalışmayla beraber Bursa, dünyada 21'inci sıraya yükseldi. İlk 100'de başka bir şehrin bulunmayışı ve 21'inci sırada yer almamız bizim için büyük bir onur. Hedefimiz önümüzdeki yıllarda yerimizi daha da sağlamlaştırmak" dedi.

YAŞAM KALİTESİ ARTIYOR
Bursa'nın yaşam standartlarının ve kalitenin yükselmesinin kentin değerleriyle ve ekonomisiyle orantılı olduğuna değinen Başkan Altepe, "Büyükşehirlerde yapılan bu çalışmada sağlık, şehrin suç oranı, pahalılık, nüfus, trafik ve huzur gibi birçok kriter ele alınıyor. Bursa'nın, dünya kentleri arasında 5 yıl içerisinde 48'inci sıradan 21'inci sıraya yükseldiğini görmüş oluyoruz. Bu da yapılan yatırımların, Bursa'da tüm sektörlerdeki gelişimin bir sonucudur" dedi. Başkan Altepe, 2017 yılı çalışmasına göre Bursa'nın önünde sırasıyla Yeni Zelanda, Avustralya, ABD, Hollanda ve İngiltere şehirlerinin bulunduğunu ifade etti.
BİZE ULAŞIN