Balkanlar’da kardeşlik ikramı

Muharrem ayı dolayısıyla Osmanlı coğrafyasında yer alan 9 ülkede yaklaşık 40 bin kişiye Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından aşure dağıtıldı

Balkanlar’da kardeşlik ikramı
Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Üsküp Çayır Belediyesi'nin himayesinde El Hilal Yardım Kuruluşu ile Ensar Yardımlaşma ve Kültür Derneğinin organizasyonunda bu yıl 12'nci kez aşure etkinliği düzenlendi. Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya, Kosova, Bosna Hersek, Arnavutluk, Sırbistan, Macaristan ve Karadağ'da düzenlenen aşure etkinlikleri sadece Müslümanları değil farklı dinlere mensup bölge halklarını da bir araya getirdi.

40 BİN KİŞİLİK AŞURE İKRAMI
Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin 9 ülkede yaklaşık 40 bin kişiye aşure dağıttığı etkinliklerden biri de Bosna Hersek'te yapıldı. Saraybosna'daki tarihi Başçarşı'da, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Saraybosna'nın Stari Grad Belediyesi, Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü ve Stari Grad Aşevi tarafından düzenlenen etkinliğe bölge halkı yoğun ilgi gösterdi. Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç, Türkiye ile Bosna Hersek'in damak tadıyla birçok ortak noktası bulunan iki ülke olduğunu belirterek, özellikle kültür ortaklığının olduğu aşure günü etkinliklerinde bu tadı, Bosna Hersek halkıyla birlikte yaşadıklarını kaydetti. Mostar ve Saraybosna'da düzenlenen etkinliklere katılan BURFAŞ Genel Müdürü Muhammet Gümüşsoy, "Balkanlarla soydaşlık bağımız var. Dindaşlık bağımız var. Dolayısıyla bu topraklarda bizim akrabalarımız yaşıyorlar. Onları yalnız bırakmamak için mübarek Muharrem ayının da feyzinden, bereketinden istifade etmek için buradayız" dedi. Etkilinler kapsamında toplamda 40 Bin kişiye aşure ikramı yapıldı.
BİZE ULAŞIN