BTSO 39 ülkeden 250 işadamını buluşturdu

BTSO 39 ülkeden 250 işadamını buluşturdu
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın Gıda Ur-Ge Projesi kapsamında bu yıl ikincisi düzenlenen alım heyeti organizasyonuna 39 ülkeden 250 iş adamı katıldı. BTSO öncülüğünde Ekonomi Bakanlığı'nın destekleriyle 'Bursa Food Point' kurumsal kimliğiyle hayata geçen Gıda Sektörünün Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme Projesi sektörün ihracat yeteneğini artırdı. İlki bu yıl Nisan ayında düzenlenen ve 26 Ülkeden 150'ye yakın iş insanını Bursalı firmalarla buluşturan BTSO, geçtiğimiz günlerde 39 ülkeden 250'ye yakın iş dünyası temsilcisini yine Bursa'da ağırladı. Gıda sektöründen 40'a yakın firmanın stant açtığı programa, Suudi Arabistan'dan Çin'e Almanya'dan Endonezya'ya, Hindistan'dan Rusya'ya kadar farklı coğrafyalardan gelen iş insanları önemli ticari bağlantılar kurdu.

BURSA BÜYÜRSE
Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı ve Bursa Milletvekili Dr. Mehmet Müezzinoğlu da alım heyeti programına katılan firmaları ziyaret etti. Türkiye'ye güvenen yatırımcının asla kaybetmeyeceğini belirten Müezzinoğlu, BTSO'nun hayata geçirdiği makro projelerle Bursa ekonomisinin yeni bir vizyon kazandığını söyledi. Türkiye'nin büyüme yolculuğunda Bursa'nın lokomotif görev üstlendiğine işaret eden Müezzinoğlu, "Odamızın da mottosunda olduğu gibi 'Bursa Büyürse Türkiye Büyür' diyoruz. Fuar, yurt dışı programları ve Ticari Safari Projesi ile kent ekonomisine ivme sağlayan önemli çalışmalara imza attılar. Özellikle bu organizasyon, Bursalı firmaların ürünlerini dünyaya pazarlaması için fırsat. BTSO Yönetim Kurulu Başkanımız İbrahim Burkay'ı ve ekibini yürekten kutluyorum" dedi.

BİN 200 İŞADAMI
BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye'nin ihracata dayalı kalkınma hedefi doğrultusunda Bursa'nın dış ticaret hacmini güçlendiren adımlar atmayı sürdüreceklerini belirterek, UR-GE projesi kapsamında bugüne kadar yapılan 9 alım heyeti programında bin 200'den fazla yabancı iş dünyası temsilcisini firmalarla buluşturduklarını ifade etti.

İHRACAT HAMLESİ
BTSO Meclis Üyesi Burhan Sayılgan, alım heyeti programında gıda sektörü firmalarının önemli iş görüşmeleri yaptığını belirterek, "Hazırlık sürecinin ardından yeni bir alım heyeti organizasyonu gerçekleştirildi. İş görüşmelerinin Bursa ticaretine en kısa sürede olumlu yansıyacağına inanıyorum. Alım heyeti organizasyonları ile ihracatı aklının ucundan geçirmeyen firmalarımız, artık ihracat yapmak için harekete geçti" dedi. Bahreyn Ticaret ve Sanayi Odası Gıda ve Tarım Sektörü Komite Başkanı ve Mıdway Food firmasının CEO'su Khalid Al Amin, Bursa'yı yaş sebze ve meyve üretiminde oldukça başarılı bulduğunu söyledi.
BİZE ULAŞIN